Ehliyet Harcı Nasıl Yatırılır 2021

Ehliyet almak isteyen sürücü adayları, girdikleri sınavlardan başarılı olmalıdır. Sınavları başarılı ile tamamlayan sürücü adayları, ehliyet almaya hak kazanırlar. Sürücü adaylarının yapması gereken son işlem ise, ehliyet harç ücretini yatırmaktır. Ehliyet harcı nasıl yatırılır 2021 konusunu sizler için araştırıp derledik.

Ehliyet Harcı Nasıl Yatırılır 2021

Ehliyet almak isteyen sürücü adayları, yasalarca belirlenmiş olan şartları taşıyor olmalıdır. Eğer bir kişi, yasalarca belirlenmiş olan şartları taşımıyor ise ehliyet alması imkansızdır. Ehliyet almak isteyen sürücü adaylarında aranan ilk şart yaştır. Yaş şartını taşıyan sürücü adayları, bağlı bulundukları aile hekimliğine müracaat ederek sağlık raporu almalıdır. Sağlık raporu alan adaylar kendilerine uygun bir sürücü kursuna kayıt yaptırırlar. Kurstan gerekli eğitim ve dersleri alan adaylar, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenen sınava tabii tutulurlar. Sınavdan başarılı olan sürücü adayları, daha sonra direksiyon sınavına girerler. Direksiyon sınavını başarılı bir şekilde tamamlayan aday, artık ehliyet almaya hak kazanmış demektir. Adayların yapması gereken son işlem, ehliyet harcını ödeyerek bir randevu almaktır. Bugün sizler için ehliyet harcı nasıl yatırılır 2021 konusunu araştırıp derledik. İşte detaylar.

Ehliyet Harcı Nasıl Yatırılır 2021

Ehliyet harç ücretleri sıklıkla araştırılan konular arasında yer almaktadır. Özellikle ehliyetini yenileyecek, ya da ehliyet alacak sürücü adayları tarafından bu harç ödemesi merak konusu olmuştur. Yenil yılın gelmesiyle birlikte ehliyet ve pasaport harcı üzerinde yapılan düzenlemeler merak edilmeye başladı. Ehliyet almak isteyen sürücü adayları, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenen sınavdan başarılı olmak zorundadır. Sınavda toplamda 50 soru yer almaktadır. Sürücü adaylarının ise bu sorulardan en az 35 tanesini doğru cevaplaması gerekiyor. Yazılı sınavdan 70 puan ve üstü alan adaylar başarılı sayılırlar. Daha sonra adaylar direksiyon sınavına girerler. Direksiyon sınavından başarılı olan bir sürücü adayı artık ehliyet almaya hak kazanmış demektir. Sürücü adayının yapması gereken son işlem, ehliyet harç ücretini yatırmaktır. Ehliyet harcı nasıl yatırılır 2021, harç ücretini anlaşmalı bankalara aracılığıyla ya da ziraat mobil uygulamasına giriş yaparak ödemeler kısmından gerçekleştirebilirsiniz. Harç ücretini yatırdıktan sonra dekont almayı unutmayınız. Yeni yılda, bazı vergi ve harç tutarlarında yüzde 9,11 olarak belirlenen yeniden değerleme oranında artış yaşanmıştır. Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığının konuya ilişkin 12 tebliği, Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında 1 Ocak 2021'den itibaren yürürlüğe girmiştir. Ehliyet harcı ödemeleri, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından belirlenen adreslere yatırılmalıdır. Bu hesaplara herhangi bir ödeme yapılmaması durumunda ehliyet işlemleri tamamlanmayacaktır. Motorlu Taşıtlar Vergidi Genel Tebliğine göre, 1-3 yaş aralığında olan otomobillerin 2021 yılındaki motorlu taşıtlar vergisi (MTV) motor silindir hacmi 1300 cc ve aşağısında olanlar için 1.015 lira ile 1.261 lira arasında değişecek. Ehliyet harç ücretleri ile ilgili detaylı bilgiye aşağıdaki tablodan ulaşabilirsiniz.

Önemli Not: Eski tip ehliyetini keyfi olarak değiştirmek isteyenler, kaybedenler, yıpranma veya evlilik nedeniyle değiştirmek isteyenler 13+2= 15 TL yenileme ücreti ödemektedir. Yeni tip ehliyetini kaybedenler ise 2021 yılında 225 TL + 45 TL = 270 TL harç ücreti ödemektedir. Ehliyetinizin veriliş tarihine bakınız. Eğer ehliyetiniz 1 Ocak 2016 tarihinden sonra verilmişse bu ehliyet yeni tip ehliyettir. Eğer ehliyetinizin veriliş tarihi 1 Ocak 2016 tarihinde önceyse eski tip ehliyettir.

İlgili Haber: Ehliyet Yenileme Randevusu Nasıl Alınır 2021

Ehliyet Randevusu Nasıl Alınır?

Sürücü adaylarının elektronik sınavdan ve direksiyon sınavından başarılı olması halinde Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onaylanmış sürücü sertifikası verilir. Ancak bu sertifika sürücü belgesi yerine geçmediği için ilgili kurum tarafından belgenin ehliyet randevu başvurusunda bulunulmalıdır. Daha önce sürücü belgelerini Emniyet Genel Müdürlüğü verirken yeni çıkan uygulamayla artık Nüfus Müdürlüğü tarafından verilmektedir. Sürücü belgesi alabilmek için öncelikle online randevu alınması gerekiyor. Randevu sırasında izlenmesi gereken yollar şu şekildedir:

* Nüfus Müdürlüğü'ne ait randevu.nvi.gov.tr adresine girilir veya 199 aranabilir,

* Hangi işlemin gerçekleşeceği seçilir,

* Bulunulan il seçilir,

* Randevu almak istenilen ilçe nüfus müdürlüğü seçilir,

* Kişisel bilgiler girilir,

* E posta adresine gelen doğrulama kodu girilir,

* Uygunluğuna göre tarih ve saat seçilir,

* Randevu onaylanır.

Ehliyet Harç Ücreti Nereye Yatırılır?

Ehliyet başvuru için yatırılması gereken ücreti:

* Vergi dairelerine,

* Anlaşmalı bankalara,

* Gelir İdaresinin internet vergi dairesine,

* Geliştirme işlemini yapan bankaların ATM'sine,

* Anlaşmalı bankaların internet bankacılığı sistemine ödeme yapılabilir.

Ödemenin yapıldığına dair dekontun randevu gününde yanınızda bulunması istenir. 

Ehliyet Randevusunda Gereken Belgeler

Milli Eğitim Bakanlığı'nın yapmış olduğu yazılı ve direksiyon sınavlarına girerek başarılı olduysanız ehliyet randevunuzu aldıktan sonra aşağıdaki belgeleri eksiksiz hazırlamanır gerekiyor.

* Kimlik belgesi,

* Sürücü sertifikası,

* Öğrenim belgesi,

* Sağlık raporu,

* Sürücü belgesi değerli kağıt ve harç bedeli, vakıf payı (ödendi dekontu),

* 1 adet biyometrik fotoğraf,

* Kan grubunu belirtir belge veya yazılı beyan,

* Adli sicil belgesi randevu sırasında istenilen belgelerdir. 

Ehliyet araba ekibi olarak, internetteki bilgi kirliliğini önleyerek en yeni ve güncel bilgileri siz değerli kullanıcılarımıza ücretsiz olarak sunuyoruz. Bugün ki yazımızı inceleyerek ehliyet harcı nasıl yatırılır 2021 konusu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sitemizi incelemek ve diğer haberleri okumak için TIKLA!