Ehliyet Harcı Nasıl Yatırılır 2021

Ehliyet almaya hak kazanan sürücü adaylarının girdikleri sınavlarda başarılı olduktan sonra yapması gereken süreç başlıyor. Bu süreçte en çok merak edilenlerden birisi de Ehliyet harcı nasıl yatırılır ? Ehliyet harç ücreti hangi bankaya yatırılır ve Ehliyet harç ücreti ne kadar?. Aradığınız bütün soruların yanıtını bulabileceksiniz.

Ehliyet Harcı Nasıl Yatırılır 2021

Öncelikle ehliyet süreci nasıl işliyor, eğerki ehliyet sürecini takip etmezseniz dosyanız yanabilir. Bu çok önemli süreci dikkatli ve yakından takip etmelisiniz yoksa dosyanızın yanma ihtimali çok yüksektir. Dosyanızın yanmaması için ne yapmalısınız, şimdi ehliyet almak istiyorsunuz peki ehliyet alırken nelere dikkat etmelisiniz bu süreçte ne yapmanız gerekiyor.Sürücü kursu çok önemli çünkü ehliyet almanın ilk yolu muayene filan olduktan sonra oradan geçiyor, dolayısıyla seçtiğiniz sürücü kursu ne kadar iyi ve ne kadar güvenilir olursa sizin açınızdan o kadar iyi olacaktır. Sürücü kursu seçerken şunları kendinize demelisiniz ben bu sürücü kursunu seçtim çünkü ben bu sürücü kursuyla yola çıkarsam ehliyetimi çok rahat bir şekilde alabilirim, kesinlikle aklınıza yatmayan size güven vermeyen sürücü kurslarına kayıt yaptırmayın. Kayıt yaptırıp tabii tutulduğunuz sınavlardan başarılı olmanız durumunda sürücü belgenizi almaya hak kazanırsınız. Sınavlarda başarılı olan vatandaşlarımızın yaşadığı en büyük sorun ehliyet harç ücreti yatırma konusudur bu sorununuz için ehliyet harcı nasıl yatırılır 2021 yılında hazırladığımız haberimiz de bütün sorularınıza yanıt bulabilirsiniz.

Ehliyet Harcı Nasıl Yatırılır 2021

Sınavlarda başarılı olmanız durumunda yapmanız gereken işlemleri uygulanıyormuşcasına sizinle paylaşacağız. Atm karşısına geçmeden önce ehliyetaraba sitemizden bu konuyu tekrar açarak sıraladığımız şekilde işlemlerinizi daha kolay gerçekleştirebilirsiniz. Şimdi gelelim ehliyet harcı nasıl yatırılır 2021 sıralamasına işlemler sırasıyla şu şekildedir; 2021 Ehliyet harcını yatırmanız için öncelikle Ziraat Atm'sine gidip kartsız işlemleri seçiyorsunuz, açılan sayfada ödeme işlemlerini seçiyoruz daha sonraki açılan sayfada ise  vergiler ve resmi kurumları seçiyoruz, daha sonra sürücü belgesi ve kimlik yenilemeyi seçiyoruz sonra sürücü belgesi işlemlerinden ilk başvuru sınıf eklemeyi seçip T.C. Kimlik Numaranızı yazıyorsunuz daha sonra karşınıza çıkan ekrandan ehliyet sınıfınızı seçip gerekli miktarı yatırıyorsunuz. Sürücü kursuna yazılacak sürücü adayları ehliyet harcı yatırma işlemine geçmeden önce aşağıdaki işlemleri uygulaması gerekmektedir. Sürücü kursuna yazılmadan önce kurslar hakkında bilinmesi gereken bilgi kursların Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı oldukları bilinmesi gerekir bundan dolayı kursa yazılmadan önce hazırlanması gereken standart belgeler vardır. Bu belgeler aşağıda detaylı olarak anlatılmıştır.

 

Tıkla Öğren: Ehliyet Harç Ücreti Ne Kadar ?

 

Ehliyet Alırken Gerekli Belgeler

Sürücü kursuyla anlaştıktan sonra kurs size getirmeniz için gerekli belgeler isteyecektir. Biyometrik fotoğraf öncelikle biyometrik fotoğrafınızı çektireceksiniz, daha sonra ise mezun olduğunuz okuldan aldığınız diploma istenecektir. İlkokul mezunuyum ehliyet alabilirmiyim diyorsanızda evet ehliyet alabilirsiniz ama ikinci kademeden okur yazar belgenizi temin edip kursunuza getirmeniz şartıyla. Daha sonra adli sicil yani sabıka kaydınızı çıkarttırıp, daha sonrada aile hekiminize gidip sağlık raporu almanız gerekmektedir. Gözlük kullanıyor olmanız sağlık raporu almanız için  engel değildir, gözlüklü olarakda sağlık raporu alabilirsiniz. Bütün belgeleri topladıktan sonra bunları kursunuza teslim etmelisiniz, tamamladığınız bütün belgeleri kursunuza vermeniz için gerekli zaman dilimleri var kursunuza kafanıza göre götürüp ben belgeleri getirdim teslim edeceğim diyemezsiniz. Belgeleri her ayın 1-10 arasın'da teslim edebilirsiniz, yani dönem açık olduğu zamanlar bu tarih ehliyet alacak sürücü adayları için çok önemlidir. Bütün bu süreçler bittikten sonra bir araştırma yapılır sağlık raporunuz incelenir sahtemi değilmi diye, adli sicil kaydınız incelenir suçunuz cezanız varmı diye en son olarakta diplomanız incelenir bütün inceleme araştırma dönemi bittikten sonra araştırma yapan kurumlar sürücü kursunuza raporlar onaylandı bir sorun yok sınava alabilirsiniz diye bildirir. Daha sonra sürücü kursu sınav ücretini ödeyin diye size bildirir sınav ücretini ödedikten sonra sınav tarihiniz belirlenir ve sınava giriş belgesi alarak sınava girebilirsiniz. Girdiğiniz sınav eğer elektronik sınav ise sınavdan hemen sonra sınav binasından çıkmadan sınav sonucunu ögrenebilirsiniz, aşağıda duran cihazdan Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasını girerek sınavdan başarılı olduğunuzu veya başarısız olduğunuzu sorgulayıp öğrenebilirsiniz. Sınavlardan başarılı olmanız için en az 70 puan almanız gerekmektedir. Sınavda başarılı olan sürücü adayları ehliyet harcı yatırıp ehliyetlerini alabilirler. Ehliyet harcı nasıl yatırılır 2021 konumuzda en kolay yolla ehliyet parası nasıl yatırılır diye merak edenler için yukarıda anlatmış olduk. 70 puan'dan aşağı alan arkadaşlar başarısız olurlar ve ikinci bir teorik sınava girmeleri gerekmektedir bu süreçte önemli olan ikinci dekontunuzun yatıp yatmadığıdır eğer ki dekontunuz yatmaz ise ikinci sınava giremezsiniz yatırana kadar. Sınavı kazanan sürücü adaylarınn direksiyon derslerine başlayıp, direksiyon sınavında uygulanacak, sorulacak herşeye hazırlanması gerekmektedir. Sınavdan başarılı olan sürücü adaylarının direksiyon sınavına girmeleri için tanınan süre 3 Ay'dır. 3 ay içinde kurs sizi eğitecek ve dekontunuzu yatırıp sınava gireceksiniz. 3 ay direksiyon dersi alıp direksiyon sınavına girmeyen sürücü adaylarının dosyaları yanacaktır. Direksiyon dersinden başarılı olan sürücü adaylarının daha sonrasına yapması gereken işlemlerde ehliyet harç ücretini yatırıp randevu alarak ehliyet başvurusu yapması gerekmektedir.

Paylaş: