Ehliyet Randevusu Nasıl Alınır 2021

Yapılan yeni yönetmelikle birlikte yeni cipli ehliyete geçilmesine karar verilmiştir. Ehliyetini yenilemek isteyen vatandaşlar ehliyet randevusu nasıl alınır 2021 konumuzda randevu alıp ehliyetini yenileyebilirler.

Ehliyet Randevusu Nasıl Alınır 2021

Eski tip ehliyetlerinizi yeni tip ehliyetler ile değiştirme zorunluluğu getirilmiştir. Yeni sistemde kullanılan cipli ehliyete geçilmesi için için son tarihe yaklaşılmasından dolayı vatandaşlar son güne bırakmamak için ehliyetlerini yenilemektedir. Ehliyet yenilemeden önce mutlaka randevu almanız gerekmektedir. Günümüzde randevusuz işlem yapılmamaktadır. Ehliyet yenileme işlemi 1 Ocak 2016 tarihinde başlayıp 5 yıl süre tanınmıştır verilen son tarihten itibaren eski tip ehliyetler geçersiz sayılacaktır. Yeni tip çipli ehliyetler birçok alanda işimize yaramaktadır. Vakit dolmadan önce eski ehliyetinizi yeni tip ehliyet ile değiştirmelisiniz. Ehliyetini yeni almış yada yakın zamanda almış olanların ehliyetleri yeni tip ehliyet olduğu için değiştirmelerine gerek yoktur. Ehliyet yenilemek için istenilen birtakım evraklar vardır. Bu evrakların tamamlanması durumunda ehliyet yenileme randevusu alarak nüfus müdürlüğüne başvurup yeni ehliyetinizi alabilirsiniz. Aşağıda haber detayımız da ehliyet yenilemek için alınması gereken evraklarla birlikte ehliyet randevusu nasıl alınır 2021 yazımızda  detaylı olarak anlatılmıştır. Ehliyet Randevusu Nasıl Alınır 2021Ehliyetlerini yenilemek isteyenlerin yerine getirmesi bir takım şeyler bulunmaktadır. İlk olarak ehliyet yenilemesi yapabilmek için, gereken evrakları tamamlamanız gerekmektedir. Evraklarınız tam ve eksiksiz olmalıdır aksi takdirde ehliyetinizi yeniyeleyemezsiniz. Eski tip ehliyetlerini yenilemek isteyenlerden talep edilen ücret miktarı azdır. Ancak eski tip ehliyetini kaybedip yeni ehliyet almak isterseniz fiyatı farklıdır. Ehliyetinizi yenilemek için gerekli evrakları hazırladıktan sonra yapmanız gereken tek şey randevu almaktır. Randevu almak için aşağıdaki bağlantıya tıklayarak açılan sayfada Sürücü Belgesi Randevu AL sekmesine tıkladıktan sonra Kimlik Bilgileriniz istenecektir. Kimlik bilgilerinizi doğruladıktan sonra randevu almak istediğiniz Şehir bilgisini girdikten sonra diğer sekmede o ile ait bütün Nüfus Müdürlükleri gösterilip randevu doluluk oranı gösterilecektir. Randevu dolu görünüyorsa belirli aralıklarla tekrar aşağıdaki bağlantıya tıklayıp sorgulama yaparak randevu iptal işlemi yapan vatandaşlarımın yerine randevu alabilirsiniz.

Randevu almak için Tıklayınız ! 

Not: Yukarıdaki bağlantıdan randevu almak istediğiniz merkez dolu görünüyorsa çağrı merkezini aradığınız zamanda sonuç değişmeyecektir. Sık sık randevu sorgulaması yaparak randevu iptal işlemi yapanların yerine randevu alabilirsiniz.

Ehliyet Yenileme Randevu Alma Numarası Tıkla Ara !

 Randevularını çağrı merkezi aracılığıyla oluşturmak isteyenler ise, ehliyet randevu alma işlemini Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na ait iletişim merkezini arayarak ehliyet randevu alma işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Randevu aldıktan sonra vermiş olduğunuz iletişim mailinize gelen onay ardından talebiniz kayda alınacaktır. Randevu gününüzde nüfus müdürlüğüne giderek ehliyet başvurusu yapabilirsiniz. Başvuru yaptıktan sonra yeni çipli ehliyetiniz gelene kadar size verilen geçici belgeyi ehliyetiniz gelene kadar kullanabilirsiniz. 

Ehliyet Yenileme İçin Gerekli Belgeler;

- Eski Sürücü Belgesi

- Sürücü Sağlık Raporu

- Ehliyet Yenileme Ücretinin Yatırıldığına Dair Makbuz

- 1 Adet Biyometrik Vesikalık Fotoğraf

- Kan Grubunu Belirten Belge

- Nüfus Cüzdanı

Yeni Ehliyet Alacaklar İçin Gerekli Belgeler;

- Sürücü Belgesi Dosyası

- 1 Adet 5*6 ebadında biyometrik vesikalık fotoğraf

- Motorlu Taşıt Sürücü Sertifikası

- Sürücü Sağlık Raporu

- Ehliyet Yenileme Ücretinin Yatırıldığına Dair Makbuz

- Kan Grubunu Belge

- Nüfus Cüzdanı Ehliyet Yenileme Ücreti Ne Kadar 2021Ehliyet yenilemek isteyenler gereken ücreti ödemek zorundadırlar. Eski ehliyetini getirerek yeni ehliyet almak isteyenlere az ücret uygulanır. Ancak ehliyetini kaybedenler yeni ehliyet almak istediklerinde daha fazla para ödemek zorundadırlar. Bu sebep ile ehliyetinizi kaybetmemeniz oldukça önemlidir. Ehliyet yenileme fiyatı yeni yıla girmemiz ile birlikte zamlanmıştır. Gelecek sene daha da fazla yükseleceği için ehliyetinizi biran önce yenilemenizi tavsiye ederiz. Eski ehliyetini yeni cipli ehliyetle değiştirmek isteyen vatandaşlar Değerli Kağıt Bedeli, Vakıf Payı adı altında 2 farklı ödeme yapması gerekmektedir. Ehliyet yenileme ücreti 2021 yılı için 13 TL değerli kağıt bedeli 2 TL vakıf payı olmak üzere toplamda 15 TL ücret alınmaktadır. Yeni tip ehliyetini kaybedip yeniden almak isteyenler ise toplamda 270 TL ücret ödeyeceklerdir.

 

Ehliyet Sınavı Kalkacak mı 2021

 

Ehliyet sahibi olmak isteyen sürücü adaylarının en çok merak ettiği konuların başında ehliyet sınavı kalkacak mı ? Sorusu yer almaktadır. Ehliyet sınavının yürürlükten kaldırılması planlanmış ve çalışmalar devam etmektedir. Ancak henüz resmi bir açıklama gelmemiştir. Ehliyet sınavı kalkarsa sürücü adayları direk direksiyon sınavına gireceklerdir. Direksiyon sınavından başarılı olan sürücü adayları ehliyet almaya hak kazanacaklardır. Arabayı çok iyi kullanıp sınavda başarılı olamayan sürücü adayları için bu çok durum çok iyidir. Bu konuda herhangi güncelleme yapılırsa mutlaka detayları paylaşacağız. En yeni ve güncel haberlerden anında haberdar olmak için sitemizi takipte kalmayı unutmayınız.