Ehliyet Sınıfları Hangi Sınıf Hangi Araç İçin

Ehliyet alacak arkadaşların en çok merak ettiği ve araştırdığı bir konu olan ehliyet sınıfları nelerdir konusunun cevabını detaylarıyla öğreneceksiniz. Arkadaşlar bilmelisiniz ki bütün araçların belli bir sınıfı ve farklı bir ücreti bulunmaktadır, siz ehliyet almadan ve sınıf seçmeden önce mutlaka haberimizi sonuna kadar dikkatlice okuyunuz. Ehliyet sınıfları nelerdir ? Hangi sınıf hangi araç için 2021 sorusunun cevabı haberimizin detaylarında...

Ehliyet Sınıfları Hangi Sınıf Hangi Araç İçin

Ehliyet belgesi 18 yaşına giren bireylerin alabileceği ve trafikte özgürce dolaşıp gezebileceğini kanıtlayan resmi bir belgedir. Yalnız bazı ehliyet sınıfları vardırki yaşınız 18 olsa bile o ehliyet sınıfına kayıt yaptırıp alamazsınız. Her ehliyet sınıfının kendine özgü yaş gurubu ve bu ehliyet sınıflarının hepsinin birbirinden farkı bulunmaktadır. Sizin için hangi ehliyet sınıfı hangi araç içindir ve yaş sınırı nedir nasıl ehliyet alırız sorusunun cevabını bütün detayıyla anlatacağım.

Ehliyet Sınıfları Hangi Sınıf Hangi Araç İçin

Aşağıda verilen bilgilere göre ehliyet sınıfları nelerdir? Hangi sınıf ehliyet hangi aracı kullanır? Başlıklar altında detaylı olarak anlatılmıştır.

B Sınıfı Ehliyet

B sınıfı ehliyet almak isteyen arkadaşlar otomobil ve kamyoneti kapsayan araçları kullanabilmektedir. B sınıfı ehliyet almanın belli şartları vardır. B sınıfı ehliyeti almak isteyen arkadaşlarda aranan ilk özellik 18 yaşında olmasıdır. 18 yaşının altında olanlar bu ehliyeti alamazlar, ehliyet kursuna kayıt yaptıramazlar. B sınıfı ehliyet almak isteyen arkadaşlar için bir kursa kayıt yaptırmaları gerekmektedir. Ehliyet kurs ücreti 2021 yılı için 1850 Türk Lirası olarak belirlenmiştir. B sınıfı ehliyet almak isteyen arkadaşların diğer ödemesi gereken ücret ise sınav giriş ücreti 210 Türk Lirası ve harç ücretidir. B sınıfı ehliyet için harç ücreti 988 Türk Lirası olarak belirlenmiştir. B sınıfı ehliyet sahibi almak isteyen arkadaşlarımızın toplam ortalama masrafı ise 3050 Türk Lirasıdır.

A2 Sınıfı Ehliyet

Araba seven arkadaşların çok olduğu gibi motosiklet sevdalısı arkadaşlarımızın sayısıda oldukça fazladır. Motosiklet kullanmak isteyen arkadaşlar A2 Sınıfı ehliyeti tercih etmelidir. A2 Sınıfı ehliyeti almak isteyen arkadaşlar içinde yaş şartı aranmaktadır. Bu ehliyet sınıfı için aranan yaş 18'dir. 18 yaşından küçük olan sürücü adayları ehliyet kursuna kayıtını yaptıramayacağı için bu ehliyeti alamazlar. A2 sınıfı ehliyet kurs ücretleri 2021 yılı için 1500 Türk Lirası olarak belirlenmiştir. A2 sınıfı ehliyet sahibi olmak isteyen arkadaşlar için ödemesi gereken sınav ücreti 210 Türk Lirasıdır ve ödemesi gereken harç 486 Türk Lirasıdır. A2 sınıfı ehliyet sahibi olmak isteyen sürücü adaylarının ödemesi gereken toplam ücret ise 2200 Türk Lirasıdır.

C1 Sınıfı Ehliyet

C1 sınıfı ehliyet sahibi olmak isteyen sürücü adaylarınında aranan ilk özellik 18 yaşında olmasıdır. 18 yaşından küçük olan sürücü adayları ehliyet kurslarına kayıt yaptıramazlar ve dolayısıyla ehliyetide alamazlar. C1 sınıfının kapsadığı araçlar ise 7500 kg'a kadar kamyon ve çekici araçlarını kapsamaktadır. C1 Sınıfına alan arkadaşlar 7500 kg kadar olan kamyonları ve çekici araçları kullanabilmektedir. C1 sınıfı ehliyetine sahip olmak isteyen sürücü adaylarının kursa kayıt yaptırabilmesi için isteyenen para tutarı 1500 Türk Lirasıdır. C1 ehliyet sınıfı için sınava giriş ücreti ise 120 Türk Lirasıdır ve istenen toplam harç ödemesi 1495 Türk Lirasıdır. C1 sınıfı ehliyetine sahip olmak isteyen sürücü adaylarının ödemesi gereken toplam ücret ise 3115 Türk Lirasıdır.

C1E Sınıfı Ehliyet

C1E sınıfı ehliyetinin C1 sınıfı ehliyetten farkı ise 12000 kg kadar olan kamyon ve çekici ağır vasıta araçları römorklo olarak bile kullanabilmesidir. C1E sınıfı ehliyetini almak isteyenlerde aranan yaş ise 18'dir. 18 yaşında olan herkes ehliyet kursuna kayıtını yaptırarak ehliyetini alabilirler. C1E sınıfı ehliyet sahip olmak isteyen arkadaşlar için 2021 yılı ehliyet kursu ücretleri 1630 Türk Lirasıdır. C1E sınavına giriş ücreti ise 120 Türk Lirasıdır ve ödenmesi gereken harç ücreti 1491 Türk Lirasıdır. Bu ehliyete sahip olmak isteyen sürücü adaylarının ödemesi gereken toplam ücret ise 3245 Türk Lirasıdır.

CE Sınıfı Ehliyet

Evet arkaşlar bugun ehliyet sınıflarında en çok araştırılan ve merak edilen önemli ehliyet sınıflarını sizler için derledik. Listemizin son sırasında ise CE ehliyet sınıfı vardır, bu ehliyet sınıfı kamyon, tır gibi ağır vasıta araçları kullanabilmek için gereken ehliyet sınıfıdır. CE sınıfı ehliyet sahibi olmak isteyen sürücü adaylarının ilk önce C sınıfı ehliyeti olması gerekmektedir. CE sınıfı ehliyetini almak isteyen arkadaşlar için 21 yaşını doldurmuş ve 22 yaşından gün almış olması şartı aranmaktadır. Bu ehliyetin geçerlilik süreci 5 yıldır ve önceden bu sınıf D sınıfı olarka bilinmekteydi. Bu ehliyeti almak isteyen arkadaşların sürücü kursuna kayıt yaptırabilmesi için ödemesi gereken tutar ise 1630 Türk Lirası olarak belirlenmiştir.

Paylaş: