Reklam

Ehliyet Yenileme Randevu Alma Numarası ALO 199

Ehliyetinizi değiştirmek için ehliyet yenileme randevu alma numarasını arayabilir ve alo 199'dan ehliyet randevusu alabilirsiniz. Peki ehliyet değişimi randevusu nasıl alınır?

Reklam
.
Ehliyet Yenileme Randevu Alma Numarası ALO 199

 

 Ehliyet yenileme isteyen vatandaşlarımız ehliyetini yenilemek için nasıl yenilerim düşüncelerine kapılmaktadırlar. Ehliyet yenileme işlemi göründüğü kadar göz korkutacak işlem değildir. Gerekli evrakları hazır ettiğiniz takdirde Ehliyet randevu alma işlemi yapmaları gerekmektedir. Ehliyet alacak vatandaşlar Ehliyet randevu alma işlemlerini iki yöntem ile kolayca yapabilecekler. Randevu alma işlemlerini ister internet üzerinden isterlerse de ALO 199 Vatandaş Etkileşim Merkezlerinden alabilecekler. Yeni ehliyet sahibi olacak vatandaşlar online olarak randevu.nvi.gov.tr adresinden giriş yapıp randevu alma işlemlerini yapabilirler. Bu işlemler Nüfus Müdürlüklerinde yapılmaktadır. Nüfus Müdürlükleri kimlik, pasaport ve sürücü belgeleri verilebiliyor.

Ehliyet Yenileme Randevu Alma Numarası

Ehliyet randevusu almak isteyen vatandaşlar, öncelikle randevu.nvi.gov.tr adresine giriş yapıp açılan sayfada randevu butonuna basarak ardından ehliyet randevu butonuna basarak işlemlerini devam ettirebilirler. Daha sonra hangi şehir ve hangi Nüfus Müdürlüğünden ehliyet randevusu alacaksa seçimini yaparak randevu alma işlemini yapabilirler.

Ehliyet, Kimlik Ve Pasaport Nüfus Müdürlüklerinde Verilecek

İçişleri Bakanlığı pasaport ve sürücü belgelerinin de 2 Nisan tarihinden itibaren Nüfus Müdürlüklerinde verilecek olmasından dolayı üçü bir yerde adı altında kamu spotu başlattı. 

''Üçü bir yerde'' sloganıyla başlatılan kamu spotuna göre vatandaşlar yapılan düzenlemeyle birlikte pasaport, ehliyet ve kimlik yenileme işlemlerini tek bir noktadan Nüfus müdürlüklerinde yapabilecekler. Nüfus müdürlüklerinde verilen parmak izi, imza ve fotoğraf bütün işlemler için geçerli olacaktır. Vatandaşlar ALO 199 Vatandaş Etkileşim Merkezinden veya ''randevu.nvi.gov.tr'' adresinden yenileme işlemleri için randevu alma işlemlerini kolaylıkla yapabilecekler. Yenilem işlemleri için başvuru noktaları gün geçtikçe süre kısaldıkça arttığından dolayı başvuru noktalarıda arttırılmaktadır. Pasaport başvuru noktası 503 iken 765'e çıkarılmıştır. Sürücü belgesi Başvuru noktası 695'e çıkarılma planı alınmıştır. Vize serbesisine uygun dünya standartlarını kapsayan pasaportlar da basıma hazırlanıyor. Pasaport, ehliyet ve kimliklerin hazırlanmasında tamamen yerli ve geliştirilmiş milli yazılımlar kullanılmaktadır. 

Bu düzenleme ile emniyetin iş yükünün azaltılmasına yönelik çalışma olmuştur. Emniyetin asli işine dönmesini sağlayan bu uygulama hakkında açıklama yapan Şahin '' Çünkü bu asli bir iştir, asayiş yada güvenliğe matuf olmayıp daha çok idari bir işlemdir. Dolayısıyla bunu emniyetten alıp, Nüfus ve Vatandaşlık işleri Genel Müdürlüğüne vermekle emniyetteki iş yükü azaltılmış olacak'' diyerek konuşmasını yapmıştır.
Kimlik belgesi gibi önemli bir görevi üstlenen Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü birbiri ile paralel çalışan ehliyet ve pasaport gibi işlemlerin yapma işleminde de zorlanmayacağı için bu görev emniyet müdürlüğünden alınıp nüfus müdürlüğüne verilmiştir. Konuşmasına devam eden Şahin şunları da ekledi;

''Bunlar bu arada kayıtları ve ekrakları itibariyle de birbirini destekler nitelikteki belgelerdir. Dolayısıyla vatandaşlarımız buraya geldiği zaman daha hızlı işlem sayısı azaltılmış kolaylaştırılmış bir prosedürle talep ettikleri işlemlerini daha kısa sürede tamamlamış olacaklar. Burada kimliğin ortak verileri parmak izinden diğer belgelere kadar bütün yaptığınız işlemler aynı anda kullanılmış olacaktır. Buda tekrar evrak hazırlama zahmetine girmekten kurtaracaktır. Vatandaşımız hizmet alma noktasındaki işlemlerini umduğundan kolay olarak halledeceğinden dolayı memnuniyetleri artacaktır.''

Randevu alma: Ehliyet yenileme randevusu nasıl alınır?


Bu işlem için altyapılar oluşturuldu

İstanbul Valisi Şahin bu geçiş sürecindeki işlemlerde herhangi aksaklık yaşanmaması için emniyet müdürlüklerinde pasaport ve ehliyet yenileme bölümlerinde görev alan iki polisin işlemlerde sorun sıkıntıları gidermesi amacıyla nüfus müdürlüklerinde görev alacakalarını bildirdi. Resmi hizmet ve hususi pasaportların il nüfus ve vatandaşlık işleri müdürlüklerinden, diğer umumi pasaportların ise ilçe ilçe nüfus müdürlüklerinden temin edilebileceğini belirten Vali ''Vatandaşlarımız bu ayrıma dikkat ederlerse farklı farklı yerlere giderek hem o zahmete girmemiş olurlar hemde zaman kaybetmeden bir noktadan birçok hizmeti almış olurlar'' dedi. İl nüfus müdürlükleri emrine sürekli personel temini yapıldığını bildiren Vali Şahin ''Belki yoğunluklar yaşanabilir gün geçtikçe açığın kapatılarak oluşan yoğunluğun azaltılacağı şeklinde konuşmasını yaptı.

Ehliyet Yenileme Numarası

Siz de bu sayfamızda yer alan bilgilerden yararlanarak ehliyet randevu alma numarası arayabilir ve canlı destek hattından size en uygun olan günü seçerek Nüfus Müdürlüğü'nde randevunuzu alabilirsiniz. Ayrıca bu sayfada yer alan bağlantıya giderek de online işlemlerden ehliyet değişimi için randevunuzu alabilirsiniz. Aşağıda yer alan ehliyet değişimi ile ilgili konulara da göz atabilirsiniz.

İlgili:

Ehliyet değişimi için sağlık raporu alma
Ehliyet yenilemek için gerekli belgeler 2020

 

Sosyal Medyada Paylaş