Stajyer Ehliyet Nedir 2020

Yeni ehliyetle birlikte çok büyük değişiklikler yapıldı, bunlardan biriside daha önce hiç olmayan bir uygulama olan stajyer ehliyet eklenmiştir. Peki stajyer ehliyet nedir ? Stajyer ehliyet ne oluyor? hepsi ve daha fazlası haberimizin devamında...

Stajyer Ehliyet Nedir 2020

Stajyer ehliyet uygulaması günümüzde yakın zamanda eklenmiş olup uygulanmaya başlamıştır. Tabiki stajyer ehliyet uygulaması siz sürücü adaylarını için çok önemli ve güzel bir uygulamadır. Ehliyeti almak için bir çok şartı yerine getiren sürücü adaylarının en son ehliyeti almaya hak kazandığı zaman trafiğe çıkma hakkı doğmaktadır. Tabiki ehliyeti yeni aldınız ve çok bir tecrübeniz olmadığından dolayı devlet kazaları en aza indirmek, sürücülerin kendini güvende hissetmesi özgüvenini kazanması ve en önemlisi mal ve can kaybını önlemek yada en aza indirmek amaçlı stajyer ehliyet uygulamasına başlamıştır.  Karayolları trafik yönetmeliğinde ehliyet sahibi olmak isteyen sürücü adayları için büyük bir değişiklik yapılarak stajyer ehliyet uygulamasına 01.01.2016 tarihinde geçilmiş ve uygulanmaya başlanmıştır. Ehliyet sınavlarını başarıyla tamamlayıp şartları yerine getirdiğiniz takdirde stajyer olarak trafiğe çıkabileceksiniz stajyer ehliyet nedir 2020, stajyer ehliyet adayları 2 yıl boyunca staja tabi tutularak trafikte aldığı cezalar yaptığı hatalar dikkate alınacak ve 2 yıl sonunda başarılı veya başarısız olduğunuz anlaşılacaktır. Stajyer ehliyet sahipleri için Karayolları trafik yönetmeliğince bir ceza puanı belirlenmiştir, stajyer ehliyet için belirlenen trafik cezası puanı 75'tir. 75 ceza puanını geçmemeniz gerekmektedir, yoksa ehliyet alma hakkınız yanacaktır.

Stajyer Ehliyet Nedir 2020

Karayolları Trafik Yönetmeliği ehliyet almak isteyen sürücü adaylarını 2 yıl boyunca staja tabi tutmaktadır. Staj süresinde nelere dikkat etmelisiniz, bu sürücü adayları için çok önemli bir konudur. Çünkü staja tabi tutulduğunuz süre içerisinde bazı cezalar varki 3 defa aynı cezayı alırsanız ehliyetiniz direk iptal edilmektedir. Staja tabi tutulduğunuz süre içerisinde en çok kırmızı ışıklara dikkat etmeniz gerekmektedir. Çünkü kırmızı ışık trafikteki en can alıcı noktadır, ışıklara uymadığınız takdirde mal ve can kaybı kaçınılmaz olacaktır. Peki siz staja tabi tutulduğunuz sırada kırmızı ışıkta geçerseniz başınıza gelecek durumlar, sürücü adayları 3 defa kırmızı ışıkta geçmeleri halinde belgeniz iptal edilmektedir. Bu sürece kadar yaptığınız bütün işlemleri tekrardan yapmak zorunda kalacaksınız baştan kursa üye ol sınavalara gir vb şeyler. Bunlarla uğraşmamak için sürücü adaylarının ışıklara ve kurallara uyması kesinlikle çok önemlidir. Trafik Ceza kanununun en çok önem verdiği ve üzerinde durduğu bir sonraki konu ise emniyet kemeri takmama cezasıdır. Eğer ki emniyet kemeri takmadan kaza yaparsanız kazayı çok büyük hasarlarla atlatırsınız yada atlatamazsınız can kaybına yol açar emniyet kemerinini takmamış olmak. Emniyet kemeri kaza anında sizin camdan fırlamanızı kafanızı vurmanızı çok önemli şekilde engellemektedir. Can ve mal kaybının olmaması için emniyet kemerini takmaya çok özen göstermelisiniz. Emniyet kemeri takmadan trafikte üç defa yakalanırsanız eğer staj döneminde belgeniz iptal edilecektir. Trafik ceza kanununun bir sonraki belirlemiş olduğu önemli husus ise hız sınırını aşmamış olmak, eğerki otoyollarda veya herhangi bir başka yolda ilerlemekteyken hız sınırını aşıp radara yakalanırsanız ve aynı suçu üç kez tekrarlarsanız belgeniz iptal edilecektir. Bu suçlardan her birinin birer kez yaparsanız belgeniz iptal edilmemektedir, ama herhangi bir suçtan birinde üçü tamamlarsanız belgeniz iptal edilmektedir. Yani ehliyetinizi aldınız arabanızda var trafikte seyir halindeyken bilerek veya bilmeyerek kırmızı ışıkta geçtiniz ve cezanız size yollandı, başka birgün yine kırmızı ışıkta geçtiğinizi varsayalım yine cezanız size yollandı bir daha kırmızı ışıkta geçip ceza aldığınız zaman ertesi gün ehliyetiniz iptal edilmektedir.

Trafik Ceza Puanları 2020

Stajyer ehliyet sahibi olduktan sonra yukarıda belirtilen 75 Ceza puanına ulaştıktan sonra eğer bu puan sınırını aşarsanız ehliyetiniz iptal olacaktır. Peki 75 ceza puanı nasıl olur. Aşağıda trafik ceza puanları 2020 yılı için güncel bilgilerdir.

Muayenesiz araçla trafiğe çıkma cezası 10 ceza puanıdır.

Hız sınırını ihlal edip radar cezası yazılırsa ehliyetinize 10 ceza puanı yansır.

Emniyet kemeri takmama cezası 10 ceza puanıdır.

Araç kullanırken telefonla konuşma cezası 10 ceza puanıdır.

Seyir esnasında kural dışı şerit değiştirilirse ehliyetinize 20 ceza puanı yansır.

Yaya geçidinde yayalara yol vermeme cezası 20 ceza puanıdır.

Kırmızı ışık ihlali 20 ceza puanıdır.

Yasaklanan yere araç park etme cezası 20 ceza puanıdır.