Ehliyet Yazılı Sınav Hakkı Kaç Tane 2021

Ehliyet sınavından başarısız olan sürücü adaylarının en çok merak ettiği bir konu olan ehliyet yazılı sınav hakkı kaç tane 2021 sorusunun yanıtına haberimizin devamından ulaşabilirsiniz.

Ehliyet Yazılı Sınav Hakkı Kaç Tane 2021

Ehliyet yazılı sınavı ehliyet sahibi olmak isteyen adayların yeterli bilgiye sahip olup olmadığını ölçmek için yapılan sınav türüdür. Bu sınavdan başarısız olan sürücü adayları direksiyon sınavına girmeye hak kazanamazlar. Direksiyon sınavına girebilmeniz için yazılı olan sınavdan en az 70 puan almanız gerekmektedir. Eskiden ehliyet sınavları soru kitapçıkları üzerinden yapılarak sonuçları 1-2 hafta sonrasında çıkmaktaydı. Ancak günümüzde elektronik ortamda sınav yapılmakta ve sonuç anında öğrenilmektedir. Ehliyet sınavına giriş yaptıktan sonra aşağıda sınav sorgulama aracına T.C kimlik numaranız ile giriş yapıp sorgulatabilirsiniz. Sınav sorgulama aracı sizin kaç puan aldığınızı ve geçip kaldığınızı anında söylemektedir. Ehliyet yazılı sınavından başarılı olan sürücü adayları direksiyon sınavına girmeye hak kazanacaktır. Daha sonra ileri bir tarihte direksiyon sınavına giren sürücü adayları başarılı oldukları takdirde ehliyet almaya hak kazanırlar. Ehliyet sınavından başarısız olanlar ise bir sonraki sınava girmelidirler. Ancak ehliyet sınavına girmenin belirli bir kontejyanı bulunmaktadır. Eğer bu kontejyanı aşarsanız yeniden sürücü kursu ile anlaşıp yeniden ödeme yaparak ders almanız gerekebilir. Günümüzde en çok merak edilen konuların başında gelen ehliyet yazılı sınav hakkı kaç tane 2021 bütün detaylarıyla haberimizin devamında anlatılmıştır. 

 

Ehliyet Yazılı Sınav Hakkı Kaç Tane 2021

 

Ehliyet yazılı sınavı soruları Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanarak düzenlenmektedir. Ehliyet sınavına girmeden önce daha önce çıkmış ehliyet sorularını çözmeniz sizin faydanıza olacaktır. Eğitim kurslarının size verdiği kitaplarda çok fazla bilgi olduğu için çalışmanız bir hayli zor olacaktır. Bunun yerine daha önce çıkmış ehliyet sorularını sık sık çözmeniz sınavdan başarılı olmanızı sağlayacaktır. Sınav esnasında birçok sürücü adayının başarısız olmasına sebep olan şey aşırı heyecandır. Sınav esnasında olabildiğince sakin olmalı ve soruları soğuk kanlı bir şekilde cevaplamalısınız. Sınavın tekrarı olduğu için gereksiz yere aşırı heyecan yapıp başarısız olmaya gerek yoktur. Sınavlar elektronik ortamda yapıldığı için sınavdan hemen sonra sonucunuzu öğrenebileceksiniz. Ehliyet sınavından sürekli başarısız olmanız durumunda hakkınızı kaybedeceğinizi unutmamalısınız. Ehliyet yazılı sınav hakkı kaç tane 2021, günümüzde ehliyet sınavından 4 defa üst üste başarısız olan sürücü adayları haklarını kaybederek ehliyet alamazlar. Sınavdan 4 kez üst üste başarısız olduysanız yeniden bir kursa kayıt yaptırarak yeniden dosya açtırmalı ve sınava tekrar girmelisiniz. Günümüzde ehliyet sınavının taban puanı 70 olarak belirlenmiştir. 70 puanın altında not alan sürücü adayları başarısız olarak değerlendirilmektedir. 70 ve üstünde puan alan sürücü adayları ise ikinci sınav olan direksiyon sınavına girmeye hak kazanırlar. Direksiyon sınavından başarılı olan sürücü adayları ehliyetini almaya hak kazanacaklardır. 

 

Ehliyet Sınavında Kaç Soru Sorulur ?

 

Ehliyet sınavlarının soruları Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanmakta ve yapılmaktadır. Bu sınavda sorulan sorular her yıl olarak yenilmektedir. Ancak daha önceki sınavlarda birçok kez denk gelinen bir durum bulunmaktadır. Ehliyet sınav sorularında daha önceki sınavlarda sorulan sorulardan sık sık çıkmaktadır. Sorunun benzeri bile değil sorunun tekrar aynısı çıkmaktadır. Bu durumda geçmiş sınav sorularını sık sık çözen birisinin bu sınavdan başarılı olma durumu %90 üzerindedir. Sınavlar eskiden ÖSYM sınavları gibi kitapçık üzerinde yapılmaktaydı ve sonucu haftalar sonra öğrenilmekteydi. Ancak günümüzde bu sınav elektronik ortamda yapılarak sonucu anında öğrenilmektedir. Ehliyet sınavında toplam 50 soru sorulmaktadır. Bu soruların 12 tanesi ilk yardım, 23 tanesi trafik, 9 tanesi motor ve kalan 6 tanesi trafik adabından gelmektedir. Bu sınavdan başarılı olabilmeniz için bu sorulardan en az 35 tanesini doğru yapmanız gerekiyor. Sınavdan 34 tane doğru yapan birisi sınavdan başarısız olmaktadır. 

 

Ehliyet Sınavında Her Soru Kaç Puan ?

 

Ehliyet sınavından başarılı olmak isteyen sürücü adayları gereken doğru sayısına ulaşmak zorundadır. Sınavda daha rahat ve sakin olanların başarılı olma ihtimali heyecan yapanlara göre çok daha yüksektir. Çünkü soruyu doğru bilen birisi aşırı heyecandan dolayı yanlış olarak işaretlerken, sınavda heyecan yapmadan soruyu bilmese bile mantığı ile cevaplayan birisinin doğru yapma ihtimali daha yüksektir. Sınavda en önemli şey heyecanınızı yenerek sınava odaklanmak olacaktır. Ehliyet sınavında toplam 50 soru sorulmaktadır. Başarılı olabilmeniz için bu sorulardan en az 35 tanesini doğru yapmanız gerekmektedir. Ehliyet sınavında her soru 2 puan olduğu için 35 soruyu doğru yapan birisi direk olarak 70 alacağı için sınavdan başarılı olacaktır. 35 sorunun altında doğru yapanlar ise bir sonraki sınava girmelidir.