Tekne Kullanmak İçin Hangi Ehliyet Gerekiyor

Motorlu taşıt kullanmak için gerekli olan ehliyet tekne kullanmak içinde olması gerekmektedir. Peki tekne ehliyeti nereden alınır? Tekne ehliyeti almak için gerekli belgeler nelerdir? Tekne ehliyeti nasıl alınır? Kaç yaşında alınır? Aşağıdaki yazımızı okuyup bilgi sahibi olabilirsiniz...

Tekne Kullanmak İçin Hangi Ehliyet Gerekiyor

Tekne kullanabilmeniz için tıpkı kara trafiği kurallarını öğrenmek için eğitim aldığınız gibi deniz trafiğinide öğrenmiş olduğunuzu belgeleyen belgeye sahip olmanız gerekmektedir. Bu belgeye amatör denizci belgesi denilmektedir. Kısaca ismi ADB deniz araçlarını kullanmak için eğitim aldığınızı belgeleyen evraktır. Öncelikle bilinmelidir ki tekne ehliyeti eğitimi almadan tekne kullanmaya kalkışmayınız. Deniz kara gibi değildir denizde yapacağınız en ufak hata sizi ve teknede bulunan herkesi ölüme götürebilir. Tabi ki kara yoluda tehlikelidir fakat kaza yapmanız durumunda çevrede bulunan insanlar size yardım edebilir fakat denizde başınıza bişe gelmesi durumunda kendi başınızın çaresine bakmanız gerekebilir. Kara yolunda olduğu gibi deniz trafiğinde de kaza olabilir bu türlü olumsuz durumlara tedbirli olmak için tekne ehliyeti almanız gerekli eğitimleri almanız gerekmektedir. 

Tekne Kullanmak İçin Ehliyet Gerekir Mi

Tekne ehliyeti sahip olmak istiyorsanız öncelikle Amatör Denizcilik Fedarasyonu sitesine http://www.adf.org.tr/  adresli siteden girerek başvuru yapmanız gerekmektedir. Başvurunuzu internet ortamından online olarak yapmanız gerekmektedir. Sayfada yönlendirmelerde sizi yapmanız gerekenleri bilgilendirecektir. Yönlendirmeleri dikkatli bir şekilde yapmanız durumunda başvurunuz hızlı bir şekilde gerçekleşecektir. 

Tekne Kullanmak İçin Ehliyet Gerekli mi

Akıllara takılan birdiğer soru ise tekne kullanmak için ehliyet gereklimi sorusu. Denizde ehliyetsiz tekne kullansak kim ceza keser diyorsanız tekne sahibi olmak istiyorsanız ehliyetiniz olması zorunludur. Adınıza ait alacağınız teknenin vergilendirmeside adınıza olacağından dolayı ehliyetinizin olup olmadığı orada anlaşılacaktır. Fakat bütün teknelerde ehliyet olması zorunlu değildir. Tekneniz 10 gb motor gücüne sahip değilse yani bu gücün altında çalışan bir tekneyse ehliyetinizin olması zorunlu değildir. 

Tekne Ehliyeti Almak İçin İstenen Şartlar Nelerdir

Tekne ehliyetine sahip olup tekne kullanmak isteyen vatandaşlarımız aşağıdaki şartları taşıyor olması gerekmektedir. Herhangi birini taşımaması durumunda ehliyet almaya hak kazanamazlar.

14 yaşını bitirmiş olmak (18 yaşından küçük olanların velisinin muvafakatı aranır)

En az ilkokul veya ilköğretim okulu mezunu olmak,

Adli sicil kaydında yurt dışına adam kaçırma ve/veya kaçakçılık suçundan hüküm giymemiş olmak,

Bu Yönetmeliğin 24 üncü maddesinde belirtilen sağlık şartlarını taşıdığını belgelemek,

İdarenin öngördüğü amatör denizci sınavını başarmak şartıyla ADB almaya hak kazanmış olmak.

Tekne Ehliyeti Almak İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Tekne ehliyetine sahip olmak için öncelikle sınaav ücretini ödeyip sitesinde yer alan talimatları yerine getirmeniz durumunda ehliyetini alabilirsiniz. Talimatlar sonrasında yazılı sınava  hazırlanmak için daha öncekş sınavlarda ADB kitapçığı üzerinden çıkmış sorularına bakarak hazırlanabilirsiniz. Sınava çıkmış sorulardan hazırlanmanız durumunda sizin için çok zor olmayacaktır. Sınavınız online olarak internet ortamında yapılacaktır. ADB kitabından sorumlu olunacaktır. Yukarıda yer alan şartları sağlamanız durumunda aşağıdaki evrakları hazırlayıp sınav başvuru merkezlerine  başvurunuzu yapabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Motorsiklet için hangi ehliyet gerekli?


-ADF Sınav Başvuru formu (doldurulmuş ve imzalı)

-1 adet Vesikalık Fotoğraf (Sınav Basvuru Formuna iliştirilecek)

-ADB sınavı için 14 yaşından büyük – 18 yaşından küçük adayların Veli / Vasilerinin Noter onaylı muvafakatnamesi.

-ADB Sınav ücreti 32 TL ödendi – banka dekontu.

-Nüfus Cüzdanı’nın aslı (T.C. Kimlik numaralı) (Başvuruda gösterilecektir !)

Amatör denizci belgesi almak diğer uluslarası gemi kaptanlığı ehliyetine oranla çok daha kolaydır. Diğer ehliyetleri almanız çok daha zorlayıcıdır. Yukarıdaki yazımızdaki istenenleri yerine getirerek tekne ehliyetine sahip olabilirsiniz.


En Az 1 Milyon Vatandaşa Tekne Ehliyeti

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turan başlattığı projede bütün tekne sahiplerinin ehliyet sahibi olması hususundaa başlattığı projede vatandaşın kursların yanında sadece 32 TL ödemesi durumunda ehliyet sahibi olacağını belirtti. 2018 yılında başlatılan bu projede ilk edapta 140 kişilik kontenjanla başlatıldığını belirtti. Bakan Mehmet Cahit Turan denizi olmayan ülkelerin bile Türkiye' de olandan daha çok tekne ehliyetine sahip olduklarını belirterek bu projeyle etrafı denizlerle çevrili ülkemizi vatandaşlarımızın daha çok denizle kuçaklaşmalarını sağlamak olduğunu belirtti. Bu belgeyi almanın yaş sınırının 14 olduğunu belirterek talebin beklenin üzerinde olduğunu talebin dahada artması durumuna eğitmen sayısınıda talebe oranla arttırılıcağını hedefin Türkiye'nin 100. kuruluş yıl dönümü 2023 yılında en az 1 milyon vatandaşımıza amatör denizci belgesi verilmesini belirtti. Bu sayfadan tekne için ehliyet sınıfı öğrenebilir ve tüm detayları bulabilirsiniz.


İlgili: Kamyon sürmek için ehliyet sınıfı