Ücretsiz Drone Ehliyeti Nasıl Alınır

Drone uçarmak için gereken izinleri almanız gerekmektedir. Günümüzde en çok merak edilen ve araştırılan bir konu olan ücretsiz drone ehliyeti nasıl alınır bütün detaylarıyla haberimizin devamında anlatılmıştır.

Ücretsiz Drone Ehliyeti Nasıl Alınır

Drone günümüzde en çok kullanılan teknolojik ürünler arasında yer almaktadır. Ancak gereken izinleri almadan yada ehliyetiniz olmadan drone uçurmak kesinlikle yasaktır. Bütün dronlarda ehliyet almanız gerek yoktur. Sadece 500 gr. ve üstü cihazlar için drone ehliyeti almak zorunlu kılınmıştır. 500 gr. altında olan dronler için ehliyet almanız gerekmemektedir. Ancak drone uçurmak için gereken izin belgelerini almalısınız. Kafanıza göre drone uçurmanız yasaktır. Bunun sebebi ise dronelarda kamera olduğu ve kayıt yaptığı için özel hayatı ihlal etmektedir. Drone ehliyeti Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü üzerinden başvuru üzerine alınabilmektedir. Drone ehliyetini almak tamamen ücretsiz olup başvuruyu yapmanız durumunda alabilirsiniz. Ayrıca askeri bölgelerde ve özel korunan yerlerde kesinlikle drone uçurmayınız. Çünkü yasaktır ve oldukça ağır cezaları vardır. Askeri bölgelerde ve özel korunan yerlerde ses kaydı ve görüntü almak yasaktır. Ücretsiz drone ehliyeti nasıl alınır bütün detaylarıyla haberimizin devamında anlatılmıştır.

 

Ücretsiz Drone Ehliyeti Nasıl Alınır

 

Drone kullanımına günümüzde oldukça büyük bir ilgi gösterilmektedir. Ancak gereken izinler alınmadan ve ehliyetini almadan drone uçurmak yasaktır. Drone uçurmak için boş bir arazi ve kimsenin olmadığı yerleri tercih etmelisiniz. Dronelar ses ve video kaydı yapabildiği için özel hayatı kolayca ihlal edebilmektedir. Bu sebep ile drone uçuracak kişinin gereken izinleri ve ehliyetini alması oldukça önemlidir. Eğer uçuracağınız drone 500 gr. üstündeyse ehliyetinizi almanız gerekiyor. Drone ehliyetleri tamamen ücretsiz olup alması da oldukça kolaydır. Drone ehliyeti alabilmeniz için online sınava tabi tutulursunuz. Online sınavda tarafınıza 20 tane soru yönetilmektedir. Sınavdan başarılı olduktan sonra drone ehliyeti almaya hak kazanacaksınız. Ücretsiz drone ehliyeti nasıl alınır, İHA sayfasına giriş yaparak kayıt yaptırdıktan sonra, İHA pilot başvurusuna tıklıyoruz. Daha sonra lisans tipini İHA-1 sportif olarak seçiyoruz ve vesikalık resmimizi yükleyip sınavı başlatıyoruz. Sınavdan başarılı olmanız durumunda tarafınıza geri dönüş yapılacaktır. Aldığımız drone lisansı ile 500 gr. ile 25 kg. arasındaki dronları sportif bir şekilde uçurabileceksiniz. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünün belirtmiş olduğu şekilde, dronları insanların yoğun olduğu bölgelerde ve sivil olarak girmeniz yasak olduğu yerlerde uçuramazsınız.

 

Drone Ehliyeti Yaş Sınırı

 

Bütün ehliyet sınıflarında olduğu gibi drone ehliyeti almak içinde yaş sınırı bulunmaktadır. Drone ehliyeti almadan drone uçuranları çok ağır yaptırımlar beklemektedir. Ehliyeti olmadığı halde 500 gr. ve üstünde ağırlığı olan drone uçuranlara 8.650 TL para cezası uygulanmaktadır. Drone ehliyeti alabilmek için gereken yaş şartı 18 olarak belirlenmiştir. Ancak 18 yaşından küçük olanlarında drone ehliyeti alabilmesi mümkündür. 18 yaşından küçükseniz ve drone ehliyeti almak istiyorsanız ileride doğabilecek hukuki ve cezai sorumlulukları kabul ettiğinizi belirten bir belge almalısınız noterden. İHA ehliyetlerinde çeşitlilik bulunmaktadır. İHA 0 ehliyeti almak isteyen birisinin en az 12 yaşında İHA 1 ehliyeti almak isteyen birisinin ise en az 15 yaşında olması gerekmektedir.  

 

Sitemizi incelemek ve diğer haberleri okumak için TIKLA.