Jandarma Bekçi Alımı 2021

Günümüzde bekçi alımına büyük bir ilgi gösterilmektedir. Jandarma bekçi alımları ne zaman, bekçi olma şartları nelerdir, bekçi maaşları ne kadar bütün detaylarıyla haberimizin devamında anlatılmıştır.

Jandarma Bekçi Alımı 2021

Bekçi olmak isteyen kişilerin alımları yakından takip etmesi ve başvuruları kaçırmaması oldukça önemlidir. Devlet bünyesinde bekçi olarak görev almak isteyen birçok aday, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Polis Akademisi Başkanlığı Duyurularını yakından takip etmektedirler. Geçtiğimiz günlerde Jandarma Genel Komutanlığı ve Emniyet genel müdürlüğü bünyesine 10 bin bekçi alacağını duyurmuştur. Günümüzde merak edilen ve araştırılan konuların başında gelen, jandarma bekçi alımı 2021 bütün detaylarıyla haberimizin devamında anlatılmıştır. 

 

Jandarma Bekçi Alımı 2021

 

Ülkemizde birçok lise ve önlisans mezunu bekçi alımın ne zaman yapılacağını merak etmektedir. Bilindiği üzere en son İstanbul ilinde 400 bekçi alımı yapılmış ve gözler yeni alımlara çevrilmiştir. Jandarma Genel Komutanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğünün yapmış olduğu açıklamaya göre, yakın zamanda bekçi alımı yapılacağı beklenmektedir. Jandarma bekçi alımı 2021, Emniyet Genel Müdürlüğü' nün yeni yapılanmaya girmenin getirdiği değişim sürecinde Jandarma Genel Komutanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde 10 bin yeni bekçi alımı yapılacağını duyurmuştu. Ancak yeni alımların ne zaman yapılacağına dair henüz resmi bir açıklama veya belli bir tarih verilmemiştir. 

 

Bekçi Olma Şartları 2021

 

Ülkemizde bekçilik mesleğine oldukça yoğun bir ilgi gösterilmektedir. Bunun sebebi ise, bekçi alımlarının sık sık yapılması ve birçok avantajının olmasıdır. Ancak bekçi olmak isteyen kişilerin yasalarca belirlenmiş olan şartları taşıyor olması gerekiyor. Bekçi olma şartları 2021 bütün detaylarıyla aşağıda anlatılmıştır.

1- Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,

2- En az lise veya dengi okul mezunu olmak,

3- En az 167 cm boyunda olmak,

4- Beden kitle indeksi 18 (dahil) ile 27 (dahil) arasında olmak,

5- 31 yaşından gün almamış olmak,

6- Ağır hapis veya altı aydan fazla hapis veyahut affa uğramış olsalar bile zimmet, ihtilas, irtikap, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanmak, dolanlı iflas veya yüz kızartıcı başka bir fiilden dolayı hapis cezasından hükümlü olmamak,

7- Silah taşımaya veya silahlı görev yapmaya hukuki bir engeli bulunmamak,

8- Alkol, uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanımı nedeniyle tedavi görmüş veya görüyor olmamak.

 

Bekçi Maaşları Ne Kadar 2021

 

Bekçi maaşlarına geçtiğimiz günlerde zam yapılmıştır. Günümüzde birçok kişi bekçi maaşının ne kadar olduğunu merak etmektedir. Bekçi maaşları tahsil durumunuza göre değişiklik göstermektedir. Bekçi maaşları ne kadar 2021, geçtiğimi temmuz ayında yapılan zam sonrası en düşük bekçi maaşı 5.008,221 TL' ye yükselmiştir. Tahsil durumuna göre bekçi maaşları aşağıda belirtilmiştir.

1- İlkokul mezunu bekçi maaşı 5.008,221 TL

2- Lise mezunu bekçi maaşı 5.186,079 TL

3- Üniversite mezunu bekçi maaşı 5.421,415 TL

 

Jandarma Bekçi Alımı Başvuru Formu 2021

 

Jandarma bekçi alımı 2021 başvuru formun nerede, nasıl doldurulur ve hangi şartlara sahip olan kişiler yapabilecek günümüzde birçok kişi tarafından merak edilmektedir. Her ne kadar Emniyet Genel Müdürlüğü ve Polis Akademisi tarafından 2021 yılında farklı illerde 10 bin bekçi alımı yapılacağı söylense bile alımlar için resmi bir açıklama henüz yapılmamıştır. Başvuruda bulunmak isteyen kişiler il bazlı aranan özel şartların yanı sıra Jandarma bekçi alımı için aranan genel şartları da yerine getirmesi gerekir. Tüm şartları yerine getiren kişiler pa.edu.tr adresinde yapılacak açıklamaların ardından başvuru formuna erişebilecek ve formu doldurarak başvurularını yerine getirebileceklerdir. Başvuruları olumlu sonuçlanan vatandaşlar mülakatlara çağrılıyorlar. Hem sözlü hem de bedensel mülakatlarda başarılı olan vatandaşlar arasından atamalar yapılmaktadır. Emniyet Genel Müdürlüğü ve Polis Akademisi iş birliğinde yapılacak alımlar için başvurular Polis Akademisine ait resmi internet sitesindeki duyurular kısmından yapılacaktır. Bu adreste yer alan bilgiler vatandaşları e-devlet sistemine yönlendirmektedir. TC kimlik numaraları ve e-devlet şifreleri ile sisteme giriş yapan kişiler ilk olarak Jandarma bekçi alımı ne zaman 2021, nasıl yapılır diye merak ederken ön başvurularını yapabileceklerdir. Ön başvuru süreci ve normal başvuru süreci için hala resmi bir açıklama gelmese bile tam 10 bin bekçi alımı olacağına dair açıklamalar yapılmıştır. 

 

Bekçi Görevleri Nelerdir?

 

Emniyet Genel Müdürlüğünün sorumluluğu olduğu yerlerde bekçi görevlileri görev almaktadırlar. Günümüzde birçok kişi bekçini görevlerini merak etmektedirler. Bekçiler görevlendirildikleri mahallelerden ya da çarşılardan sorumludurlar. Bu alanlarda her hangi bir olayın yaşanmaması için çalışmalar yürütmekte olaylara ilk müdahale etmekte ve taşkınlık çıkartanları bölgeden uzaklaştırması gerekmekte ya da kolluk kuvvelerine haber vermesi esas görevleri arasındadır. Bekçiler bölge halkının en az zarar görmesini sağlamakta olup Emniyet Genel Müdürlüğünün vermiş olduğu koyu kahverengi elbisesi ile mahallelerde ya da çarşılarda devriyeler atmaktadır.

 

Bekçi Alımları Nasıl Olur?

 

Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde, görevlendirilmek üzere İçişleri Bakanlığının bekçi alımı duyurusu ile birlikte 772 sayılı çarşı ve mahalle bekçisi kanunu çerçevesinde Bekçi alımları yapılmaktadır. Bekçili alımı ilanı, resmi gazetede yayınlandığı gibi ilk olarak yazılı sınav olacak ve daha sonra sözlü sınav ile beraber spor mülakatı gerçekleştirilir. Bekçilik alımı ilanları Polis Akademisi sitesinden yayınlanarak vatandaşa duyurulmaktadır. Bekçilik için içişleri bakanlığının Polis Akademisi sitesinde alım ilanı geldiğinde kılavuzda belirtilen şartları taşıyan adaylar e-devlet şifreleri ile ön başvurularını oluştururlar. Ön başvurusunu yapan adaylar pilot şehirlerde yazılı mülakat sınavına tabi tutulmaktadır. Yazılı sınav baraj puanı 50, adaylara 100 soru yöneltilir ve en az 50 doğru yapması istenir. Puanlama doğru başına 1 puan olarak hesaplanmaktadır. 50 ve üstü puan alan adaylar fiziki yeterlilik testine girmeye hak kazanmaktadır. Bekçi olmak için lise mezunu olma şartı aranmaktadır. 31 yaşına gelmemiş erkeklerden alım yapılır. Bekçilik alımı sınavı üç aşamadan oluşmaktadır.

1- Yazılı sınav

2- Fiziki yeterlilik sınavı

3- Sözlü mülakat sınavı

 

Bekçilik Nedir?

 

Devletin halkı koruma konusunda görevli olan bu memurlar 772 numaralı Mahalle ve Çarşı Bekçileri yasasına göre:

Olaylı bir yerde polisler gelene kadar olaya müdahale etme, protesto olduğu zaman polisler gelene kadar halkı yatıştırma gibi çeşitli görevleri bulunmaktadır. Polislerin olmadığı yerde ve ihtiyaç olduğu yerde bekçiler, polisler gelene kadar bir polis gibi kamu düzenini bozanları önler. Suç işlendiyse ya da işlenmek üzereyse suçlulara müdahale eder, güvenli çember oluşturarak güvenli bir bölge oluştururlar. Bekçili, gece olunca sokakların, caddelerin ve toplumun yaşam alanı olan mahallelerin daha güvenli sakin alanlar olmasına yardımcı olan, kamu güvenliğini sağlayan, yangı, hırsızlık ve gayri meşru yaklaşımlara karşı görevli olduğu bölgeyi muhafaze eden kişilerdir. Kısacası bekçilik geceleri suç işlenmesini önlemek için Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından kolluk faaliyetlerini yürütmekle görevlendirilen kişilerdir. 

Ehliyet araba ekibi olarak, internetteki bilgi kirliliğini önleyerek en yeni ve güncel bilgileri siz değerli kullanıcılarımıza ücretsiz olarak sunmaktayız. Bugün ki yazımızı inceleyerek jandarma bekçi alımı 2021 konusu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.