Trafik Cezası Nereye Ödenir

Trafikte yapılan kural ihlalleri tespit edilmesi sonucunda trafik cezası yazılmaktadır. Trafik cezası nereye ödenir 2021 yılı için ödeme yerleri aşağıda listelenmiştir. Aşağıda detaylı olarak açıklanmıştır.

Trafik Cezası Nereye Ödenir

Trafikte araç kullanırken yasalarca belirlenmiş olan kurallara hepimiz uymak zorundayız. Kurallara uymayarak kendi mal ve can sağlığını riske atanları ağır yaptırımlar beklemektedir. Trafiğin akışını sağlamak ve sürücülerin can güvenliğinin sağlanması amacıyla kurallar getirilmiştir. Bu kurallar çerçevesinde kurallara uymayan sürücülere cezai işlem uygulanmaktadır. Trafikte yapılan kural ihlalleri trafik ekiplerince belirlendiği takdirde para cezası uygulanmaktadır. Bazen trafikte hiç beklemediğimiz yerlerde bile ceza alabiliyoruz. Teknoloji artık ülkemizde oldukça gelişmiş durumdadır. Bu sebep ile bazı kırmızı ışıklarda nasılsa burada mobese yoktur diye düşünüp geçmeyiniz. Trafikte yapılan kural ihlalleri sonucunda kesilmiş olan trafik cezasını birkaç farklı adımda ödemeniz mümkündür. Trafik cezası nereye ödenir? İnternetten trafik cezası ödenir mi? Gibi sorularınızın yanıtı aşağıda listelenmiştir.

 

Trafik Cezası Nereye Ödenir 2021Trafikte almış olduğumuz cezaları mutlaka zamanında ödemeye özen göstermeliyiz. Aksi takdirde trafik cezası ödenmediği durumda gecikme faizi uygulanmaktadır. Borcunuzu ödemeyerek sürekli ertelerseniz borcunuza gecikme faizi uygulanmaya başlayacaktır. Bu durumda ise uygulanan faiz bazen asıl borçtan kat kat fazla olabilir bu sebepten dolayı e-devletten vergi borcu kısmından trafik cezası varmı? Sık sık sorgulama yapmanızda fayda vardır. Trafikte araç kullanırken çok dikkatli olmak zorundayız. Çünkü birçok kişi araç kullanırken sinirli ve stresli olabiliyor. Bu durum ise trafikte yapılan kaza oranlarının artmasına sebep olmaktadır. Bazen karşı taraf kesinlikle hatalı olsa bile biz kendi tedbirimizi alarak oluşacak kazanın önünü geçebiliriz. Trafikte bir ceza aldıysanız eğer cezanızı %25 indirimli olarak ödeyebilirsiniz. Trafik cezası olan aracın satışı gerçekleşmemektedir sık sık kontrol etmeniz durumunda adınıza kesilen trafik cezasını 15 gün içerisinde ödemeniz durumunda %25 indirim uygulanmaktadır. Cezalar 4 aşamadan oluşmaktadır:

Tarh; Cezanın belirlenme aşamasıdır. Trafik ekiplerince veya mobeseler tarafından kural ihlali yaptığınız belirlenip cezai işlem uygulanmasıdır.

Tebliğ; Kural ihlali yaptığınızdan dolayı kesilmiş olan cezanın tarafınıza bildirilmesidir.

Tahakkuk; Cezaya itiraz etmemeniz durumunda ödemeyi kabullenme aşamasıdır.

Tahsil; Bu aşamada cezayı ödemenizle sonlandırılır.

Tahsil aşamasında trafik cezasını vergi dairelerinin veznelerine araç plakasını vererek trafik cezası ödemesi yapabilirsiniz.

 

Trafik Cezası Ödeme Yerleri;

- Vergi Dairesi'ne ödeme yapılabilir.

- İnternetten (GİB) Gelir İdaresi Başkanlığı'na ödeme yapılabilir.

- PTT aracılığıyla PTT postanelerine ödeme yapılabilir.Vergi Dairesinden Trafik Cezası Ödeme Nasıl Yapılır?Trafikte almış olduğumuz cezayı ödemenin bir yolu da vergi daireleridir. Trafik cezası ödemeden önce bilmeniz ve dikkat etmeniz gereken çok önemli bir husus bulunmaktadır. Trafik cezası size tebliğ edildiği andan itibaren 15 gün içerisinde ödemeye özen gösteriniz. Çünkü trafik cezalarını tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içinde öderseniz indirimli olarak ödersiniz. Trafikte almış olduğunuz cezayı en yakın vergi dairesine giderek ödeyebilirsiniz. Öncelikle bilinmesi gereken trafik cezası öderken araç sahibi olması gerekmez araç sahibinin veya ceza kesilen kişinin T.C numarası ile trafik cezasını ödeyebilirsiniz. Vergi dairesine giderek sıra numarası alarak sıranız geldiği takdirde vezneler aracılığıyla ceza kesilen kişinin T.C numarasını verdiğiniz takdirde ödeme yapabilirsiniz. İnternetten Trafik Cezası Ödemesi Nasıl Yapılır?Teknolojinin ileri düzeyde gelişmesiyle birlikte birçok işimizi online ve hızlı bir şekilde gerçekleştirebiliriz. Öncelikle merak edilen bir konu olan online ödemeler güvenli midir? Sorusunun yanıtını inceleyelim. Resmi kurumların internet sayfasından yapılan ödemeler yüzde yüz güvenlidir. Online ödeme yaparak hem hızlıca işinizi yapabilirsiniz hem de fazladan zaman kazanmış olursunuz. Online ödeme yapabilmek için devletin resmi internet sitelerini kullanmaya özen göstermelisiniz. Bankalarınızın mobil uygulamaları üzerinden de online borç ödeme işlemi yapabilirsiniz. Bunu yapabilmek için bankanızın mobil uygulamasını indirmiş olmalı ve internet bankacılığı şifrenizi oluşturmuş olmalısınız. Bütün işlerini internet ortamında gerçekleştiren vatandaşlarımız için internetten trafik cezası ödemesi bir hayli işlerini kolaylaştırmaktadır. İnternetten ödeme yapmak için Gelir İdaresi Başkanlığından (GİB) trafik cezanızı öğrenip ödeme yapabilirsiniz. PTT'den Trafik Cezası Ödeme Nasıl Yapılır?İnternetten ve online ödemelerden pek anlamayan kişiler için en kolay ödeme metodu PTT şubeleridir. Trafik cezası aldıysanız eğer ödeme işlemlerini PTT şubelerine giderek gerçekleştirebilirsiniz. Trafikte almış olduğunuz cezayı mutlaka gününde ve zamanında ödemeye özen göstermelisiniz. Aksi takdirde borcunuza gecikme faizi uygulanmaya başlayacaktır. Gecikme faizi, ödemeyi geciktirdiğiniz her gün için uygulanmaktadır. Bu sebep ile daha fazla para ödememek için trafik cezalarını vaktinde ödeyiniz. PTT şubelerine giderek peşin olarak ceza ödemesi yapabilirsiniz. PTT şubelerinde herhangi bir taksitlendirme ve kredi kartı ödemesi ile ödeme yapmanız mümkün değildir. Sadece nakit ödeme yapılmaktadır.

 

Trafik Cezası Olan Araç Satışı Yapılır mı ?

 

Günümüzde en çok merak edilen ve araştırılan konuların başında, trafik cezası olan aracın satışı yapılırmı? Sorusu yer almaktadır. Trafikte almış olduğumuz cezaları vaktinde ve zamanında ödemezsek bunun birçok bedeli olacaktır. Öncelikle cezamızı geciktirdiğimiz hergün için gecikme faizi uygulanacaktır. Gecikme faizi ödemeyi geciktirdiğimiz hergün için uygulanmaktadır. İkinci ve en büyük sorun ise trafik cezası olan bir aracın satışının yapılması mümkün değildir. Eğerki aracınızın trafik borcu varsa bunu aksatmadan mutlaka ödemeye özen göstermelisiniz. 

 

Gecikmiş Trafik Cezası Nereye Ödenir?

 

Öncelikle trafikte almış olduğumuz cezaları ödemenin birçok yöntemi bulunmaktadır. Ödeme yapabileceğiniz yöntemleri yukarıda detaylıca anlattık. Gecikmiş trafik cezalarını nereye ödeyeceğini merak edenler için, gecikmiş trafik cezalarını anlattığımız yöntem ile ödeyebilmektedir. Ödemelerini bankaların mobil uygulamaları üzerinden yapmak isteyenlerin internet bankacılığı şifresini almaları gerekmektedir. İnternet bankacılığı şifrenizi oluşturmak için bankanızın müşteri hizmetleriyle iletişime geçebilirsiniz. Ya da en yakın banka şubesine giderek hızlıca internet bankacılığı şifrenizi oluşturabilirsiniz.