Trafik Cezası Nereye Ödenir 2020


Trafik Cezası Nereye Ödenir 2020

Trafikte yapılan kural ihlalleri tespit edilmesi sonucunda trafik cezası yazılmaktadır. Trafik cezası nereye ödenir 2020 yılı için ödeme yerleri aşağıda listelenmiştir. Aşağıda detaylı olarak açıklanmıştır.

Trafik Cezası Nereye Ödenir 2020
sponsorlu reklamlar

Trafiğin akışını sağlamak ve sürücülerin can güvenliğinin sağlanması amacıyla kurallar getirilmiştir. Bu kurallar çerçevesinde kurallara uymayan sürücülere cezai işlem uygulanmaktadır. Trafikte yapılan kural ihlalleri trafik ekiplerince belirlendiği takdirde para cezası uygulanmaktadır.Trafikte yapılan kural ihlallleri sonucunda kesilmiş olan trafik cezasını birkaç farklı adımda ödemeniz mümkündür. Trafik cezası nereye ödenir? İnternetten trafik cezası ödenir mi? Gibi sorularınızın yanıtı aşağıda listelenmiştir.

Trafik Cezası Nereye Ödenir 2020

Trafik cezası ödenmediği durumda gecikme faizi uygulanmaktadır. Uygulanan faiz bazen asıl borçtan kat kat fazla olabilir bu sebepten dolayı e-devletten vergi borcu kısmından trafik cezası varmı yokmu sık sık sorgulama yapmanızda fayda vardır. Trafik cezası olan aracın satışı gerçekleşmemektedir sık sık kontrol etmeniz durumunda adınıza kesilen trafik cezasını 15 gün içerisinde ödemeniz durumunda %25 indirim uygulanmaktadır. Cezalar 4 aşamadan oluşmaktadır:

Tarh; Cezanın belirlenme aşamasıdır. Trafik ekiplerince veya mobeseler tarafından kural ihlali yaptığınız belirlenip cezai işlem uygulanmasıdır.

Tebliğ; Kural ihlali yaptığınızdan dolayı kesilmiş olan cezanın tarafınıza bildirilmesidir.

Tahakkuk; Cezaya itiraz etmemeniz durumunda ödemeyi kabullenme aşamasıdır.

Tahsil; Bu aşamada cezayı ödemenizle sonlandırılır.

Tahsil aşamasında trafik cezasını vergi dairelerinin veznelerine araç plakasını vererek trafik cezası ödemesi yapabilirsiniz.

 

Trafik Cezası Ödeme Yerleri;

- Vergi Dairesi'ne ödeme yapılabilir.

- İnternetten (GİB) Gelir İdaresi Başkanlığı'na ödeme yapılabilir.

- PTT aracılığıyla PTT postanelerine ödeme yapılabilir.Vergi Dairesinden Trafik Cezası Ödeme Nasıl Yapılır?

Öncelikle bilinmesi gereken trafik cezası öderken araç sahibi olması gerekmez araç sahibinin veya ceza kesilen kişinin T.C numarası ile trafik cezasını ödeyebilirsiniz. Vergi dairesine giderek sıra numarası alarak sıranız geldiği takdirde vezneler aracılığıyla ceza kesilen kişinin T.C numarasını verdiğiniz takdirde ödeme yapabilirsiniz. 

2020 İnternetten Trafik Cezası Ödemesi Nasıl Yapılır?

Bütün işlerini internet ortamında gerçekleştiren vatandaşlarımız için internetten trafik cezası ödemesi bir hayli işlerini kolaylaştırmaktadır. İnternetten ödeme yapmak için Gelir İdaresi Başkanlığından (GİB) trafik cezanızı öğrenip ödeme yapabilirsiniz. 

2020 PTT'den Trafik Cezası Ödeme Nasıl Yapılır?

Ptt şubelerine giderek peşin olarak ceza ödemesi yapabilirsiniz. Ptt şubelerinde herhangi bir taksitlendirme ve kredi kartı ödemesi ile ödeme yapmanız mümkün değildir. Sadece nakit ödeme yapılmaktadır.
Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • E-mail:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Hakaret edici ve aşağılayıcı cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter dışında yazılan , spam yorumlar ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum yazanlar tarafından dava açılabilmektedir.
  
  
  Ehliyet Araba Ehliyet Araba
  2020 © Ehliyet Araba - Ehliyet Sınavı, Trafik Cezaları 2020