Ehliyet Ceza Puanı Ne Zaman Nasıl Silinir

Trafikte yapılan kural ihlalleri sebebiyle ceza işlemlerine maruz kalırız. Özellikle trafik kuralları toplumun can ve mal güvenliğini korumak amacıyla düzenlendiği için, bütün sürücülerin bu kurallara uymaları gerekiyor. Eğer bir sürücü kural ihlali yapar ise, hem para cezası hemde ehliyet ceza puanı uygulanır. Bugün sizler için ehliyet ceza puanı ne zaman silinir konusunu araştırıp derledik.

Ehliyet Ceza Puanı Ne Zaman Nasıl Silinir

Trafik kuralları, toplumun can ve mal güvenliğini korumak için yasalarca belirlenmiş olan kurallardır. Eğer bir sürücü yasalarca belirlenmiş olan bu kuralları ihlal eder ise, tespit edilip cezai işlemler uygulanır. Özellikle ülkemizde teknolojinin oldukça gelişmesiyle birlikte, trafik ceza oranında ciddi artışlar görülmektedir. Bunun sebebi ise, bir çok bölgede radar ve elektronik denetleme sistemi (EDS) bulunmasından kaynaklanıyor. Hergün yüz binlerce sürücü ve yaya trafik kurallarını bilerek veya istemeyerek ihlal etmektedir. Trafik kurallarına uymamak trafik güvenliğini büyük oranda tehlikeye atmaktadır. Bu durumun önüne geçmek için trafik cezaları her sene ciddi oranda zamlanmaktadır. Ayrıca trafikte yapılan kural ihlali sebebiyle, sadece para cezası işlemi uygulanmaz. Aynı zamanda ehliyet ceza puanınız da düşürülmektedir. Bugün sizler için birçok sürücünün merak ettiği konuların başında gelen, ehliyet ceza puanı ne zaman silinir konusunu araştırıp derledik. İşte detaylar...

Ehliyet Ceza Puanı Ne Zaman Nasıl Silinir

Trafik kuralları, trafikte sürücülerin ve yayaların güven içerisinde ilerlemeleri adına oluşturulmuş olan kurallar bütünü ifade etmektedir. Yasalarca belirlenmiş olan bu kurallara uyulmaması durumunda sadece can ve mal kaybı yaşama tehlikeniz artmaz, aynı zamanda trafikteki düzen bozulacağı için ulaşım daha zor ve geç sağlanır. Trafik Yönetmeliği Kanunu herkesin kurallara uyması için, caydırıcı önlemler ve ağır cezai yaptırımlar uygulamaktadır. Trafik kurallarının daha caydırıcı olması için, trafik cezasına ek olarak sürücü belgesine ceza puanı işlenmektedir. Her kural hatasının ceza puanı farklıdır. Örneğin muayenesi araç kullanmak 10 ceza puanı iken, kırmızı ışık ihlali yapmak 20 ceza puanıdır. Toplam ceza puanlarınız 100 puanı geçer ise, ehliyetinize el konulmaktadır. Bu sebep ile düzenli olarak ehliyet ceza puanı sorgulama ve ceza puanı öğrenme işlemlerini gerçekleştirerek ne kadar ceza puanına sahip olduğunuzu sorgulamanız büyük önem arz etmektedir. Ehliyet ceza puanı ne zaman silinir, alınan trafik cezası ve ceza puanları trafik suçunun işlendiği tarihten 1 yıl sonra sıfırlanmaktadır. Burada belirtilen 1 senelik süre, yıl sonu olarak düşünülmemelidir, 12 aylık süre baz alınmaktadır. Örnek verecek olursak 28.08.2021 tarihinde 30 ceza puanı alan sürücülerin ceza puanları, 28.08.2022 yılında silinmektedir. Trafikte belirlenmiş olan kurallara uyulmaması halinde sürücülere davranışları neticesinde yapılan değerlendirmeye ceza puanı denilmektedir. Bir sürücünün herhangi bir nedenden dolayı almış olduğu ceza puanı hiçbir şekilde sicilinden silinmemektedir. Ancak her yıl sıfırlandığı için sıfırlanarak yeniden değerlendirmeye alınır. Ehliyet ceza puanı 100 puana ulaşırsa ehliyetiniz iptal edilir ve tekrar sürücü kursuyla iletişime geçip ehliyet almanız gerekmektedir. Puanı sınıra gelmiş sürücüler trafkte kurallara daha fazla dikkat ederek 1 yılı doldurarak ehliyetinin iptal edilmesini önleyebilirler. 100 ceza puanı ehliyeti uzun yıllar önce almış sürücüler için geçerlidir. Sürücü belgesini yeni alan stajyer ehliyetler için durum farklıdır.

İlgili Haber: 2021 Trafik Cezaları Listesi

Ehliyet Ceza Puanı Nasıl Hesaplanır?

Günümüzde birçok araç sahibi, ehliyet ceza puanının nasıl hesaplandığını merak etmekte ve araştırmaktadır. Eğer bir sürücü yapmış olduğu ihlaller sebebiyle, 100 ceza puanı alır ise ehliyetine 2 ay süre ile el konulur. Ancak bir sürücü bir yıl içerisinde ikinci defa 100 ceza puanını doldurursa 4 ay süre ile ehliyetine el konulur. Bir sürücü üçüncü kez 100 ceza puanını doldurur ise, ehliyeti tamamen iptal edilir. Bu durumda yeniden ehliyet almak için müracaat etmeniz ve sınavlara girmeniz gerekir. Ehliyet ceza puanınız ceza yedikten sonra bir sene süresinin sonunda sıfırlanır. Örneğin 1 Eylül tarihinde radar cezası yediğinizi varsayalım. Bu ceza gelecek yıl 1 Eylül tarihinde silinecektir. 

Ehliyet Ceza Puanı Nasıl Sorgulanır

Trafik kuralları, trafikte sürücülerin ve yayaların güven içerisinde ilerlemeleri adına oluşturulmuş olan kurallar bütünüdür. Trafik kurallarına uyulmaması durumunda sadece can ve mal kaybı yaşama tehlikeniz artmaz, aynı zamanda trafikte düzen bozulacağı için ulaşım daha zor ve geç sağlanır. Sürücülerin ve yayaların bu kurallara uymalarını sağlamak maksadıyla trafik kurallarına uymayanlara trafik cezaları kesilmektedir. Caydırılığın arttırılması adına da trafik cezasının yanında sürücü belgelerine ceza puanı işlemektedir. Her kural hatasının ceza puanı farklıdır. Örneğin muayenesiz araç kullanmak 10 ceza puanı iken, kırmızı ışık ihlali yapmak 20 ceza puanıdır. Ceza puanlarınız 1 sene içerisinde 100'ü geçerse de ehliyetinize el konulmaktadır. Bu yüzden düzenli olarak ehliyet ceza puanı sorgulama ve ehliyet ceza puanı öğrenme işlemlerini gerçekleştirerek ne kadar ceza puanına sahip olduğunuzu sorgulamanız önemlidir. Ehliyet ceza puanı nasıl sorgulanır 2021 ceza puanınızı sorgulayarak öğrenebilmeniz için e-devlet sitesine giriş yaptıktan sonra arama kısmına, "Sürücü Belgesi ve Şahıslara Yazılan Ceza Sorgulama" yazarak aratmanız yeterli olacaktır.  Açılan ekrandan Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) üzerinden ceza puanınızı sorgulatıp öğrenebilirsiniz. Eğer bir yıl içerisinde sık sık ceza aldıysanız, mutlaka sorgulama işlemini gerçekleştirmelisiniz. Çünkü 1 yıl içerisinde yapılan kural ihlalleri sebebiyle ehliyet ceza puanınız 100'ü geçerse ehliyetinize el konulur. Ayrıca bilmeniz gereken bir önemli husus'da trafikte almış olduğumuz ceza puanları yıl sonunda silinmektedir. 

Ehliyet araba ekibi olarak, internetteki bilgi kirliliğini önleyerek en yeni ve güncel bilgileri siz değerli kullanıcılarımıza ücretsiz olarak sunuyoruz. Bugün ki yazımızı inceleyerek ehliyet ceza puanı ne zaman silinir konusu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sitemizi incelemek ve diğer haberleri okumak için TIKLA!