Hız Sınırı Cezaları 2021

Trafik kuralları yasalarca belirlenmiş olan yasal kurallardır. Eğer bir sürücü trafikte araç kullanırken yasalarca belirlenmiş olan şartları ihlal eder ise, anında ceza işlemi uygulanır. Araçların yapabileceği hız sınırları bulunmaktadır. Bugün sizler için hız sınırı cezaları 2021 konusunu araştırıp derledik.

Hız Sınırı Cezaları 2021

Araç sahibi olan kişilerin bilmesi gereken en önemli trafik kurallarından biriside trafik cezasıdır. Trafik kuralları, toplumun can ve mal güvenliğini korumak için yasalarca belirlenmiş olan kurallardır. Bir sürücü yasalarca belirlenmiş olan bu kuralları ihlal eder ise, ceza işlemi uygulanır. Son zamanlarda oldukça yaygın bir şekilde hemen hemen her vatandaş bir araç sahibi olmayı istemektedir. Araç sahibi olduktan sonra trafiğe çıktığınızda bazı kurallara uymanız gerekmektedir. Bu kurallara uyulmadığı zaman yaptırım ile karşı karşıya kalırsınız. Bugün sizler için hız sınırı cezaları 2021 konusunu araştırıp derledik. İşte detaylar...

Hız Sınırı Cezaları 2021

Tüm sürücülerin uymak zorunda olduğu trafik kuralları vardır. Bu kurallar toplumun can ve mal güvenliğini korumak için konulduğundan, kurallara uymayan sürücülere ceza işlemi uygulanıyor. Özellikle yüksek hızlı araç kullanımının hem kaza ihtimallerini arttırması hem de ağır kazaların yaşanması gibi riskleri olması dolayısıyla hayati önemi çok büyüktür. Trafikte kontrolü sağlayan radar sistemi bulunmaktadır. Günün 24 saati gözlemde olan bu cihazlar ile hız sınırı aşılması halinde ihlalin derecesine göre sürücülere radar cezası kesilmektedir. Gelişen teknoloji sayesinde artık trafikte yapılan denetimler oldukça arttırılmıştır. Trafikte bazen farkında olmadan radar sebebi ile ceza alabiliyoruz. Bu noktada Karayolları Trafik Yönetmeliği Kanunu'nun belirlemiş olduğu kurallara uymak zorundayız. Trafikte sık sık karşımıza çıkan cezalardan biri de aşırı hız ihlalinde bulunmaktadır. Hız sınırı cezaları 2021, hız sınırını yüzde 30 oranında aşan sürücüye 314 TL ve 10 ceza puanı verilmektedir. Hız sınırını yüzde 30 ya da yüzde 50 arası aşan sürücüye 254 TL para cezası ve 15 ceza puanı veriliyor. Yasalarca belirlenmiş olan hız sınırını yüzde 50'den fazla aşan sürücülere ise 652 TL ceza işlemi uygulanıyor. Bir sürücü hız sınırını yüzde 50'den fazla aşması durumunda 1339 TL para cezası ve 20 ceza puanı verilmektedir. Hız sınırını aşma durumu ile karşı karşıya kaldığınızda cezanın tarafınıza tebliğ edilmiş olduğu tarihten itibaren 15 gün içerisinde ödeme yaparsanız indirim hakkından faydalanırsınız. Bir sürücü kural ihlali yaptıktan sonra, cezasını tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içerisinde öder ise yüzde 25 erken ödeme indirimi uygulanır. Radar cihazlarının yerleştirildiği bölgelerde cihazlar hız ölçümü yapar ve hız sınırı ihlali yapan araçlara belirleyecek sürücülere cezai işlem uygular. Bu noktada ise aşılan hız sınırına göre ceza kesilmektedir. Aynı zamanda para cezasına ek olarak ehliyete ceza puanı olarak yansımaktadır. Durumun sürekli olarak tekrarlanması durumunda ehliyetinize trafik polisleri tarafından el konulur. Aşağıdaki tabloda yol ve araç tiplerine göre hız sınırları verilmiştir.

Hız sınırına dikkat Hangi araç nerede hangi hızla gidecek, cezalar ne kadar

İlgili Haber: Kırmızı Işıkta Geçme Cezası 2021

Hız Cezası Nasıl Sorgulanır?

Radar cezası sürücü belgenize veya araç plakasına yazılmaktadır. Sürücü belgesine yazılan cezalar hali hazırda aracınız durdurularak yazılmaktadır. Ancak araç plakasına yazılan trafik cezaları daha sonra tarafınıza tebliğ edilmektedir. Bazen sürücüler hız sınırlarını istemeyerek aştıklarında ve bir radar ya da EDS gördüklerinde hız cezası yedim mi, radar cezamı nasıl öğrenebilirim diye merak etmektedir. Aracınızın radar cezası olup olmadığını sorgulama oldukça basittir. Bunun için "https://www.turkiye.gov.tr/emniyet-arac-plakasina-yazilan-ceza-sorgulama" sayfasına giriş yaparak plakaya yazılan bir trafik cezası olup olmadığını rahatlıkla sorgulayabilirsiniz. 

Trafik Cezasına Nasıl İtiraz Edilir?

Trafik cezası, gıyapta plakaya ya da yüz yüze olmak üzere iki şekilde kesilmektedir. Bu ayrım trafik cezasına itiraz süresinin başlangıcı için önemlidir. Trafik memurunun yüz yüze kestiği trafik cezasına itiraz süresi o gün; gıyapta plakaya kesilmiş ise cezanın tebliğ edildiği tarihten itibaren başlar

Trafik cezasına itiraz edilebilecek durumları kanun ve Yargıtay içtihatları göz önüne alındığında şöyle sıralayabiliriz:

* Radar uyarı levhasının olmadığı noktada herhangi bir hız cezası kesilmişse,

* Kesinlek trafik cezasına ilgili mevzuatta itiraz edilebileceği düzenlendiği durumlarda,

* Yalnızca ceza tespit tutanağının olduğu, herhangi bir fotoğraf ve benzeri delilin olmadığı hallerde,

* Yeterli otopark alanı bulunmayan Belediye bölgesinde getirilen park yasağı uygulaması durumunda; park cezası için trafik cezası kesildiği zaman kişi itiraz etme hakkına sahiptir.

Trafik cezasına nasıl itiraz edilir, itiraz işlemleri mahkemeler üzerinden yapılmaktadır. İtiraz talebi için belli ölçütler ve aranan belgeler vardır. Bu hususlara uygun bir itiraz ücretsiz olarak mahkemelere yapılmaktadır. Ancak mahkeme kusurlu olduğunuza karar verirse mahkeme masrafları tarafınızca karşılanır. Bu durum Kabahatlet Kanunu madde 31'de "İdari yaptırım kararına karşı başvuru yolu harca tabi değildir. Kanun yoluna başvuru dolayısıyla oluşan bütün masraflar ve vekalet ücreti, başvurusu veya savunma reddedilen tarafça ödenir." düzenlenmesiyle hüküm altına alınmıştır. Trafik cezasına itiraz etmek için öncelikle gerekli belgeler hazırlanmalıdır. Daha sonra ise görevli mahkemeye dilekçe yazılmalıdır. İtiraz süresine de riayet etmek koşuluyla kişi trafik cezasına itiraz edebilir. 

Karayolları Trafik Kanunu Hükümleri Gereğince Uygulanan İdari Para Cezalarının Tahsilinde ve Takibinde Uygulanacak Usul ve Esaslar İle Kullanılacak Alındılar, Tutanaklar ve Defterler Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik'te başvuru yolu 16. madde düzenlenlenmiştir.

İlgili maddeye göre, "Trafik İdari Para Cezası Karar Tutanağına karşı, kararın tebliği tarihinden itibaren en geç 15 gün içinde sulh ceza mahkemesine itiraz için başvurulabilir. Bu süre içinde başvurunun yapılmamış olması halinde idari para cezası kesinleşir."

Ehliyet araba ekibi olarak, internetteki bilgi kirliliğini önleyerek en yeni ve güncel bilgileri siz değerli kullanıcılarımıza ücretsiz olarak sunuyoruz. Bugün ki yazımızı inceleyerek Hız Sınırı Cezaları 2021 konusu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sitemizi incelemek ve diğer haberleri okumak için TIKLA!