Otoban Otomobil Hız Sınırı 2021

Şehirler arası güvenli ulaşımın sağlanması amacıyla otobanlarda yolculuk eden araçlara hız sınırı getirilmiştir. Haber detayımız da otoban otomobil hız sınırı 2021 yılında uyulması gereken kurallar hız limitleri verilmiştir.

Otoban Otomobil Hız Sınırı 2021

Karayolu taşımacılığında en fazla kullanılan otomobiller için toplum sağlığını korumak amacıyla kuralar getirilmiştir. Bu kurallar arasında hız limiti de vardır otomobillerin bu hız limitlerine uyması kanunen zorunludur. Şehirlerarası ulaşımın sağlanması amacıyla şehir merkezine girmeden ulaşmak istediğiniz yere ulaşmayı sağlayan otobanlarda sizin ve çevrenizdekilerin can ve mal güvenliğinin sağlanması amacıyla hız sınırlamaları getirilmiştir. Bu hız sınırlamalarına uymayan sürücüler tespit edilmesi durumunda cezai işleme tabi tutulacaktır. Otobanlarda yeni kullanılan sistem sayesinde bir anlık hızınıza göre değil de gişeler arası mesafe hesaplanarak size verilen hız limitine uyup uymadığınız hesaplanıp size ceza gönderilmektedir. 

Otoban Otomobil Hız Sınırı 2021

Otobanlarda uyulması gereken kuralların en başında hız sınırı gelmektedir. Bu kurala uymayan sürücülere ciddi anlamda para cezası uygulanmaktadır. Sürücüler etrafta trafik memurlarının olmadığı düşüncesiyle hız limitini aşmaktadır fakat hız koridoru adı verilen yeni sistemle iki gişe arası hesaplanarak aracınızın cinsine göre hız limitleri hesaplanıp ceza yazılmaktadır. Otomobil sürücülerimiz bu cezaya maruz kalmamaları ve can güvenliğini tehlikeye atmamaları için hazırladığımız bu haberimiz sayesinde uymanız gereken otomobil hız sınırını öğrenip daha dikkatli şekilde araç kullanabilirsiniz. Taşıtlar kullandıkları güzergahlara göre uymaları gereken farklı hız sınırları vardır. Otomobiller için uymaları gereken hız sınırları şu şekildedir.

Yerleşim yeri içinde otomobiller için hız sınırı saatte 50 (km) sınırını aşmaları durumunda radar cihazına yakalanmaları durumunda cezai işlem uygulanır. 

Şehirlerarası çift yönlü yollarda otomobil hız sınırı 90 (km) 'dir.

Bölünmüş yollarda otomobil hız sınırı 110 (km) 'dir.

Otoban otomobil hız sınırı 120 (km) 'dir. Bu hız sınırını aşan araçlara radar cezası uygulanmaktadır. 

Radar Cezası Ne Kadar 2021? Tıkla Öğren !

Yukarıda verilen hız sınırları otomobiller için verilmiştir. Otoban otomobil hız sınırı 2021 yazımızda verilen hız sınırlarına uymadığınız takdirde radar cezası adı verilen ceza uygulanmaktadır. Bu ceza için sabit bir rakam söz konusu değildir oranlara bağlı olarak ceza miktarları değişmektedir. Aşağıda verdiğimiz adrese tıklayarak radar cezası hakkında detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Paylaş: