Radar Cezası Nasıl Sorgulanır

Trafikte yapılan kural ihlali sebebiyle trafik cezası alırız. Özellikle teknolojinin gelişmesiyle birlikte radar cezalarında ciddi artışlar görülmektedir. Birçok araç sahibi radar cezası nasıl sorgulanır konusunu araştırmaktadır. Bugün sizler için radar cezasını nasıl sorgularsanız konusunu araştırıp derledik.

Radar Cezası Nasıl Sorgulanır

Radar cezası sorgulama işleminin nasıl yapılacağı milyonlarca sürücü tarafından oldukça merak edilen ve araştırılan konuların başında gelmektedir. Trafikte sürücüler bazen ceza yediklerini gelişen teknoloji sebebi ile farketmiyorlar. radar cezası nasıl sorgulanır sorusu sürücüler tarafından araştırılmaya devam ediyor. Trafikte birçok araç hız ve geçiş ihlali yapabilmektedir. Otoyollarda bulunan kameralar ihlal yapan vatandaşları anından yakalıyor ve araçlarına ceza yazılıyor. Bugün sizler için radar cezası nasıl sorgulanır konusunu araştırıp derledik. İşte detaylar...

Radar Cezası Nasıl Sorgulanır

Güvenliğin çok dafa fazla önem arz ettiği ve belli bir hız sınırı ile hareket etmek durumunda olduğunuz özel noktalar bulunuyor. Bu noktalarda hız sınırını aştığınız zaman radar cezaları devreye giriyor. Polis çevirmesi ile birlikte ceza yazılabileceği gibi sistem, otomatik olarak plakaya da ceza yazılabiliyor. Teknoloji, bu konuda Trafik Polislerine büyük ölçüde yardımcı oluyor ve onların sahip oldukları sorumluluğu bir nebze olsun azaltıyor. İlgili nokta ya da bölgelerde, belirlenen hız sınırı limitinin üzerine çıkmak ve bu sınırın üstünde belli bir süre seyretmek, radar cezasını da beraberinde getiriyor. Radar cezaları yeni dönemde kameralar eşliğinde de tespit edilebiliyor ve playa direk olarak ceza yazılıyor. Polis çevirmesinin yanı sıra özel cihazlar ile tespit edilen hız cezası, plakalarınıza ceza olarak yansımaktadır. Bu yüzden zaman zaman trafik cezası sorgulama işlemlerini yapmanızda fayda var çünkü birebir Polis çevirmesi ile yazılmadığını bilmenizde fayda var. Radar cezası nasıl sorgulanır, Gelir İdaresi Başkanlığı internet sitesi ile trafik cezası sorgulamak için: gib.gov.tr internet sitesine girilir. "Borç Sorgulama ve Ödeme" bölümünde bulunan "Trafik Cezası Sorgulama ve Ödeme" bağlantasından trafik cezası hızlı ve güvenli şekilde sorgulanabilir. e-Devlet üzerinden trafik cezası sorgulama için: e-devlet'e giriş yapılır. e-Devlet girişi: mobil imza, e-imza, e-devlet şifresi, internet bankacılığı ve T.C. kimlik kartı seçenekleri ile gerçekleştirilir. E-devlet kullanıcılar tarafından en çok tercih edilen giriş seçeneği, e-devlet şifresidir. E-devlet şifresi, PTT şubelerinden 2 TL karşılığında alınabilmektedir. Sisteme girildikten sonra, e-hizmetler bağlantısı açılır. Bağlantıdan Emniyet Genel Müdürlüğü menüsüne girili. "Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulama" bağlantısı ile trafik ceza sorgulaması yapılabilir. 

İlgili Haber: Radar Cezası Erken Ödeme İndirimi 2021

En Düşük Radar Cezası Ne Kadar?

Trafikte araç kullanırken kural ihlali yapan sürücüye ihlal sebebi yüzünden plakasına radar tarafından tespit edilerek ceza işlemi uygulanır. Radar cezası fiyatı şu şekildedir;

* Trafikte araç kullanırken hız sınırının yüzde 30 arası oranında aşan sürücülere ceza puanı olarak 10 puan eklenmektedir. Araç sürücüleri bunun doğrultusunda ödeyecekleri radar cezası 2021 yılında 314 TL olarak belirlenmiştir. 

* Hız sınırını %30 ile %50 arasında aşan araç sahipleri için yazılacak olan ceza puanı 15' tir. Dolayısıyla bu oranda hız sınırı aşımı yapıldığı takdirde araç sürücülerinin ödemesi gereken tutar 652 TL olarak belirlenmiştir. Eğer ki aynı şekilde hız cezasının tebliğ edildiği tarihten itibaren 15 gün içinde ödeme işlemini gerçekleştiren kişilere %25 erken ödeme indirimi uygulanmaktadır.

* Son olarak da hız sınırını %50 oranından yüksek olduğu zaman sürücülere yazılan ceza puanı 15 olarak belirlenmiştir. Bunun doğrultusunda yukarıda belirtilen gibi aynı şekilde ödenecek radar cezası 1339 TL olarak belirlenmiştir. Bu verilen cezanın tebliğ edildiği tarihten itibaren 15 gün içerisinde ödeme yapan sürücülere %25 erken ödeme indirimi uygulanmaktadır. 

Radar Cezasına Nasıl İtiraz Edilir?

Trafik kanunlarına uymayan kişiler, trafik ihlali yaptıkları zaman radardan plakası tespit edilmektedir. Kural ihlali yapan kişi, tespit edildiği zaman ceza işlemi uygulanır. Sürücü eğer ki almış olduğu cezaya itiraz etmek isterse, bunu belirli bir süre içerisinde yapması gerekmektedir. Yazılan ceza sürücüye ulaştıktan sonra 15 gün içerisinde cezaya itiraz etme hakkı bulunuyor. Cezaya itiraz etmek için Sulh Ceza Mahkemesine müracaat etmeniz gerekiyor. Daha sonra tarafınıza ulaşan tutanakta nereye başvurabileceğiniz yazıyor. Ardından radar cezasına itiraz etmek için bir tane dilekçe hazırlamanız gerekiyor. Daha sonra bu dilekçede tarafınızdan istenilen tüm bilgileri eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurmak gerekiyor. Hazırlanacak evraklar ise şu şekildedir:

* Trafik karar tutanağının fotokopisi,

* Kendinize ait olan kimliğin fotokopisi,

* Ruhsatınızın fotokopisi,

* Karar tutanak tebligat evrakının fotokosini yanınızda getirmeniz gerekiyor. Ayrıca muhakkak asıllarını da başvuru sırasında yanınızda bulundurmalısınız.

Ehliyet araba ekibi olarak, internetteki bilgi kirliliğini önleyerek en yeni ve güncel bilgileri siz değerli kullanıcılarımıza ücretsiz olarak sunuyoruz. Bugün ki yazımızı inceleyerek Radar Cezası Nasıl Sorgulanır konusu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sitemizi incelemek ve diğer haberleri okumak için TIKLA!