Akü Takviye Kablosu Kaç Amper Olmalı

Birçok araç sahibi aracının aküsü bittiği zaman, hiç düşünmeden eline geçen herhangi bir takviye kablosu ile aracını çalıştırmaya çalışmaktadır. Ancak bilmelisiniz ki akü takviyesi sebebi ile oluşan arızaların çoğu bu sebepten ötürü oluşmaktadır. Bugün sizler için akü takviye kablosu kaç amper olmalı konusunu araştırıp derledik.

Akü Takviye Kablosu Kaç Amper Olmalı

Takviye kablolarında amper değerindne çok kablonun iletkenliği ve kalitesi önemlidir. Günümüzde 1200 amper bir takviye kablosu 30 TL'ye bulunabilirken 80-90 TL aralığına da bulunabilmektedir. Bu sebeple sadece amper değerine bakarak kablo almakta yanlış olacaktır. Kablonun ana amacı ise, bir aküden aldığı voltaj değerini diğer aküye aktarabilmesidir. Araçlar ihtiyaç duydukları akımı bu sayede alabilirler. Kaliteli ve yüksek amper değerine sahip bir kablo, akımı daha kesin ve stabil şekilde aktaracağı için aracı çalıştırmak daha kolay olacaktır. Bugün sizler için akü takviye kablosu kaç amper olmalı konusunu araştırıp derledik. İşte detaylar.

Akü Takviye Kablosu Kaç Amper Olmalı

Kalitesiz ve amper değeri çok düşük bir kablo ile takviye yapmaya çalıştığınızda, takviye yapılan aracın marşı olması gerektiğinden daha yavaş dönecektir. Bu durumda da takviye yapılsa dahi aracın çalışmaması durumu ortaya çıkacaktır. Özellikle de kış aylarında kalitesiz ve kötü takviye kabloları yüzünden sıkça karşılaşılan bir durumdur. Akü takviye kablosu, araç aküsünün değerlerine uygun olarak seçilmelidir. Her marka ve model araçta farklı amperlerde akü bulunduğu için kablo tercihleride farklıdır. Fakat biz marka marka model model bir liste yerine referans bilgi açısından genel olarak otomobil, kamyonet, kamyon, otobüs gibi ana kategorilerde bilgileri sizler için araştırıp derledik. Akü takviye kablosu kaç amper olmalı konusuna ilişkin bilgiler aşağıda detaylı bir şekilde verilmiştir.

Otomobil: 700 - 1200 amper takviye kabolusu yeterli olacaktır,

Otobüs, Kamyon: 1200 - 2400 amper takviye kablosu yeterlidir. Ancak kablo modele göre değişmektedir,

Motosiklet: 300 - 600 amperlik takviye kablosu yeterlidir. Yüksek motor gücüne sahip yarış motorları vb bu rakamın dışına çıkabilmektedir,

Kamyonet: Hafif ticari kategorisinde 1200 amper takviye kablosu yeterli olmaktadır.

Akü ürünlerin seçileri araçların tipi ve özelliklerine göre gerçekleştirilmelidir. Çünkü akü ürünleri araç çeşitlerine göre üretilmektedir. Özelliklede araç kullanamya yeni başlayan kişiler, akü takviye kablosu kaç amper olmalı konusunu araştırmaktadır. Bu sorunuza yanıtı yukarıda belirttik.

İlgili Haber: Devirdaim Pompası Arızası Nasıl Anlaşılır?

Araba Akü Takviye Kablosu Nasıl Bağlanır?

Araçlarda akü takviye kablosu akünün sarjı bitttiği zaman kullanılır. Bu noktada, araba akü takviye kabolusu nasıl bağlanır sorusuna yanıtı aşağıdan bulabilirsiniz.

* Öncelikle elektrik ile çalışan her aletin kapalı olması oldukça önemlidir,

* Kablonun kırmızı ucu biten yeri aküye takılır,

* Kablonun diğer ucu ise diğer aracın aküsüne takılır,

* Kablodaki siyah ucu olan yeri aküsü bitmemiş araca takılır,

* Diğer ucu ise diğer araca takılır,

* Aküsü dolu olan araç çalıştırılır,

* Aküsü dolmaya başlayan araç daha sonra çalıştırılır,

* Aküsü dolmaya başlayan araçtan kablo çıkartılır,

* Ardından diğer araçtan kablolar sökülür.

Araçlarda akü takviyesi yapılırken en dikkat edilmesi gereken konu, akü takviye kablosu ile amperin uyumlu olmasıdır. Bütün bu bilgiler baz alındığı zaman akü takviye kablosu kaç amper olmalı sorusuna yanıt olarak 300 ile 2400 arasında olmalı cevabı verilir. 

Akü Takviye Kablosunun Önemi Nedir?

Akü takviye kablosu araçlarda her ihtimale karşı olması gerekiyor. Günümüzde birçok kişi, akü takviye kablosunun önemi nedir diye araştırmaktadır. Çünkü araçların aküsü sarj sistemi ile işlevini yerine getirir. Akünün sarjı ne zaman biteceği ise tam net olarak belli olmaz. Yolda her an akü bitebiliyor. Böyle durumlarda ise akü takviye kablosu kurtarıcı görevinde yer alıyor. Akü takviye kablosunun kaliteli olan çeşidi kullanılmasında fayda vardır. Çünkü her akü takviyesi kablo çeşitleri aynı zamanda şarj etmemektedir. Akü takviye kablosunu alırken özelliklede kalınlığına dikkat edilmesi gerekir. Özet ile kablonun kalınlık oranı ile kalitelisi benzerdir. 

Ehliyet araba ekibi olarak internetteki bilgi kirliliğini önleyerek, en yeni ve güncel bilgileri siz değerli kullanıcılarımıza ücretsiz olarak sunuyoruz. Bugün ki yazımızı inceleyerek akü takviye kablosu kaç amper olmalı konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sitemizi incelemek ve diğer haberleri okumak için TIKLA!