Reklam

Araç Muayene Ücreti Ne Kadar 2020

Aracının muayenesini yaptıracak olan vatandaşlar aracın sınıfına göre farklı ücretler ödemesi gerekmektedir. Aracın sınıfına göre araç muayene ücreti ne kadar 2020 yazımızda detaylı olarak anlatılmıştır.

Reklam
.
Araç Muayene Ücreti Ne Kadar 2020

Motorlu taşıt kullanan vatandaşlar trafikte uymaları gerekenlerin yanısıra araçlarının da yeterli donanıma ve sağlamlığa sahip olması gerekmektedir. Bu konuda denetimi Karayolu Taşıma Kanunu ve Karayolu Trafik Kanunu yapmaktadır. Her yıl toplanan komisyon 2020 yılı için yüzde 22,58'lik artış olmasına karar vererek bu şekilde değerlendirilmesine karar almıştır. Bu artıştan sonra zorunlu araç muayenesi yaptıracak olan vatandaşlar aşağıda detaylı olarak verilmiş şekilde araç sınıfına göre ücret ödemesi gerekmektedir. Konunun devamında sık sorulan sorular kısmından aklınıza takılan sorulara yanıt bulabilirsiniz. 

Araç Muayene Ücreti Ne Kadar 2020

Muayene yaptıracak olan vatandaşlar öncelikle muayeneden önce birtakım hazılıklar yapması gerekmektedir. Aracın sınıfına göre bu hazırlıklar değişkenlik gösterebilir. Motorsiklet muayenesi yaptıracak olan vatandaşlar öncelikle motorsikletin plakasına ait borcunun olmadığından emin olmalır daha sonrasında motorsiketin fabrika çıkış standarlarına getirmesi gerekmektedir. Modifiye amaçlı yapılan amartisör kesme ayna sökme plaka bükme olanlar muayeneden geçemezler. Bütün bunları orjinal formatına getirdikten sonra muayene için randevu alması gerekir. Aynı şekilde otomobil ve diğer ağır vasıta araçları muayene yaptıracak olan vatandaşlarda otomobilinin borcu olmadığından emin olduktan sonra aracın dış donanımsal olarak orjinal formata getirdikten sonra randevu alması gerekir randevu günü ve saatinde bulunması durumunda gerekli şartları sağlaması durumunda araç muayene ücreti ne kadar 2020 tutarına göre ödemesi durumunda muayene işlemi yapılmaktadır.

Araç Sınıfları / Yıl Otobüs/ Kamyon/ Çekici/ Tanker Otomobil/ Minibüs/ Kamyonet/ Arazi Taşıtı/ Römor ve Yarı Römork Traktör/ Motorsiklet
2019 377,60 279,66 142,78
2020 462,86 342,80 175,019

 

Araç Mauayene Gecikme Faizi Nasıl Hesaplanır?

Araç muayene faizi hesaplama şu şekildedir;

Geciktirmiş olduğunuz aracın muayenesi için aracın sınıfına göre yukarıda vermiş olduğumuz tutarların her ay için %5'i kadar gecikmeli ödersiniz.

Örneğin;

Muayenesini yaptırmanız gereken otomobilin muayene süresini 1 ay geciktirmeniz durumunda %5 tutarında bir aylık faiz uygulanırsa 342,80*0,05=17 TL 14 Kuruş zamlı ödersiniz bunu kaç ay geciktirdiyseniz gecikme ayı ile birlikte çarparak hesaplayabilirsiniz. 

Vermiş olduğumuz hesaplama sadece otomobil sınıfı için geçerlidir. Diğer taşıtlar için aynı şekilde %5 tutarında zam uygulayarak bulabilirsiniz.

Yukarıda vermiş olduğumuz tutarlar 2019 yılından sonra yüzde 22,58'lik artış hesaplanarak 2020 yılına uyarlanmıştır. Araç muayene ücreti ne kadar 2020 yılında merak eden okurlarımız için yukarıda son satırda verilen tutarlara bakarak öğrenebilirsiniz. Araç muayene hakkında sık sorulan sorular;

Araç Muayene Ücreti Nereye Yatırılır?

Araç muayene ücreti ödemesi TÜV TÜRK istasyonlarında nakit olarak yapılmaktadır.

Araç Muayene Ücreti Kredi Kartıyla Ödenilirmi?

Araç muayane ücreti istasyonlarda nakit olarak ödenmektedir.

Araç Mauayene Ücreti Taksitle Ödenirmi?

Araç muayene ücreti nakit olarak tek seferde peşin olarak ödenmektedir.

Muayene Kaç Gün Geç Yaptırılırsa Zamlı Ödenir?

Araç muayenesi 1 gün dahi gecikmiş olsa bir aylık gecikme faizi ile birlikte ödenmesi gerekmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş