Araç Muayene Ücreti Ne Kadar 2021

Aracının muayenesini yaptıracak olan vatandaşlar aracın sınıfına göre farklı ücretler ödemesi gerekmektedir. Aracın sınıfına göre araç muayene ücreti ne kadar 2021 yazımızda detaylı olarak anlatılmıştır.

Araç Muayene Ücreti Ne Kadar 2021

Muayene yaptıracak olan vatandaşlar öncelikle muayeneden önce birtakım hazırlıklar yapması gerekmektedir. Aracın sınıfına göre bu hazırlıklar değişkenlik gösterebilir. Muayene yaptıracak olan vatandaşlar öncelikle plakaya ait borcun olmadığından emin olmalıdır daha sonrasında taşıtı fabrika çıkış standartlarına getirmesi gerekmektedir. Modifiye amaçlı yapılan amartisör kesme ayna sökme plaka bükme olanlar muayeneden geçemezler. Bütün bunları orijinal formatına getirdikten sonra muayene için randevu alması gerekir. Aynı şekilde otomobil ve diğer ağır vasıta araçları muayene yaptıracak olan vatandaşlarda otomobilinin borcu olmadığından emin olduktan sonra aracın dış donanımsal olarak orjinal formata getirdikten sonra randevu alması gerekir randevu günü ve saatinde bulunması durumunda gerekli şartları sağlaması durumunda araç muayene ücreti ödenmesi durumunda muayene işlemi yapılmaktadır.

Motorlu taşıt kullanan vatandaşlar trafikte uymaları gerekenlerin yanı sıra araçlarının da yeterli donanıma ve sağlamlığa sahip olması gerekmektedir. Bu konuda denetimi Karayolu Taşıma Kanunu ve Karayolu Trafik Kanunu yapmaktadır. Her yıl toplanan komisyon 2021 yılı için yüzde 9.11'lik artış olmasına karar vererek bu şekilde değerlendirilmesine karar almıştır. Bu artıştan sonra zorunlu araç muayenesi yaptıracak olan vatandaşlar aşağıda detaylı olarak verilmiş şekilde araç sınıfına göre ücret ödemesi gerekmektedir. Konunun devamında sık sorulan sorular kısmından aklınıza takılan sorulara yanıt bulabilirsiniz. 

Araç Muayene Ücreti Ne Kadar 2021

Muayene ücreti taşıtın sınıfına göre değişkenlik gösterir. Araç muayene ücreti 2021 yılında otomobil, kamyonet, minibüs, römork ya da yarı römork araçlar için muayene yaptırmak isteyenler 372,88 TL, kamyon, otobüs, tanker ve çekici sınıfına ait taşıtlara muayene yaptırmak isteyenler 503,86 TL, Traktör ve motosikletler için 189,98 TL araç muayene ücreti ödemek gerekir.

Araç Sınıfları / Yıl Otobüs/ Kamyon/ Çekici/ Tanker Otomobil/ Minibüs/ Kamyonet/ Arazi Taşıtı/ Römork ve Yarı Römork Traktör/ Motosiklet
2020 462,56 TL 342,20 TL 174,64 TL
2021 503,86 372,88 189,98

 

Muayenesiz araç kullanma cezası Tıkla Öğren ! ! !

Araç Muayene Gecikme Faizi Hesaplama

Araç muayene faizi hesaplama şu şekildedir;

Geciktirmiş olduğunuz aracın muayenesi için aracın sınıfına göre yukarıda vermiş olduğumuz tutarların her ay için %5'i kadar gecikmeli ödersiniz.

Örneğin;

Muayenesini yaptırmanız gereken otomobilin muayene süresini 1 ay geciktirmeniz durumunda %5 tutarında bir aylık faiz uygulanırsa 342,80*0,05=17 TL 14 Kuruş zamlı ödersiniz bunu kaç ay geciktirdiyseniz gecikme ayı ile birlikte çarparak hesaplayabilirsiniz. 

Vermiş olduğumuz hesaplama sadece otomobil sınıfı için geçerlidir. Diğer taşıtlar için aynı şekilde %5 tutarında zam uygulayarak bulabilirsiniz.

Yukarıda vermiş olduğumuz tutarlar 2020 yılından sonra yüzde 9,11'lik artış hesaplanarak 2021 yılına uyarlanmıştır. Araç muayene ücreti ne kadar 2021 yılında merak eden okurlarımız için yukarıda son satırda verilen tutarlara bakarak öğrenebilirsiniz. Araç muayene hakkında sık sorulan sorular;

Araç Muayene Ücreti Nereye Yatırılır?

Araç muayene ücreti ödemesi TÜV TÜRK istasyonlarında nakit olarak yapılmaktadır.

Araç Muayene Ücreti Kredi Kartıyla Ödenilir mi?

Araç muayane ücretini istasyonlarda kredi kartıyla ödemek mümkün değildir. Nakit olarak ödenmektedir.

Araç Muayene Ücreti Taksitle Ödenir mi?

Araç muayene ücreti nakit olarak tek seferde peşin olarak ödenmektedir.

Muayene Kaç Gün Geç Yaptırılırsa Zamlı Ödenir?

Araç muayenesi 1 gün dahi gecikmiş olsa bir aylık gecikme faizi ile birlikte ödenmesi gerekmektedir.

Paylaş: