Yaya Geçidi Cezası Ne Kadar 2021

Yeni Kanun. Yeni Ceza yaya geçidi cezası. Halk arasında da dillerde olan yürürlüğe yeni giren cezanın şartları nelerdir? Trafikte yayalara yol vermeyen sürücüler ne kadar ceza öder? Yurt dışı ülkelerinde kullanılan yayalara yol vermeme cezası oldukça yüksektir ülkemizde de bu ceza oranı bazı ceza oranlarına göre oldukça fazladır. Peki yaya geçidi cezası ne kadar şartları nelerdir? Yayaların ve sürücülerin uyması gerektiği şartlar nelerdir? Aşağıda bütün detaylarıyla öğrenebilirsiniz.

Yaya Geçidi Cezası Ne Kadar 2021

Trafikte ve sosyal hayatta uyulması gereken toplumsal kurallar vardır. Bu kurallar toplum refahı için uygulanmaktadır uymayan vatandaşlar tabiki vardır uymayanlara uyulması hususunda bazı yaptırımlar uygulanmaktadır. Sosyal hayatta toplum huzurunu bozan davranışlara para ve hapis cezası uygulandığı gibi trafikte de bu yaptırımlar aynı şekilde uygulanmaktadır. Trafikte para cezası hapis cezası yanısıra ehliyetlere uygulanan ceza puanları ile ehliyetlere geçici veya sürekli el konulması dahi uygulanmaktadır. Trafikte hep sürücülerin uyması gereken kurallardan bahsettik tabiki trafikte olan yayalarında uyması gereken kurallar vardır. Nasıl ki trafikte kurallara uymak konusunda sürücüler zorunlu kılınmışsa aynı şekilde yayalarda kurallara uymak zorundadırlar. Yaya geçidi cezası ne kadar şartları nelerdirYeni gelen kanun yayalara yol verme konusunda sürücülere uygulanan yaptırımdır yayalarda aynı şekilde trafikteki araçlara saygılı olmak zorundadır. Aşağıda uyulması gereken kuralları inceleyelim.

Yaya Geçidi Cezası Ne Kadar 2021

Trafikte Can ve Mal güvenliğini sağlama amacıyla uygulanan yaptırımlara düzenleme geldi. Son zamanlarda artan can kayıplı trafik cezalarından sonra harekete geçildi yapılan düzenlemelerden biriside yayalara yol verme konusunda sürücülere getirilen kanundur. Yaya geçidi cezası ne kadar 2021 Yaptırımların uygulanması için geçmiş yıldan uygulanan ceza 2 katı oranında artırılmıştır. Erken ödemeden faydalanmak isteyen sürücüler 15 gün içerisinde ödemeleri durumunda %25 lik indirim uygulanacaktır. Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Ceza Kanununun 74'üncü maddesinin (a) bendine göre Görevli bir kişi veya ışıklı trafik işareti bulunmayan ancak trafik işareti veya levhalarıyla belirlenmiş kavşak giriş ve çıkışlarına yaklaşırken yavaşlamamak varsa buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yayalara durarak ilk geçiş hakkını vermeyen sürücülere 652 TL para cezası uygulanır. 15 gün içerisinde ödenmesi durumunda %25 erken ödeme indirimi olarak 163 TL indirim yapılarak 489 TL ödenmesi gerekecektir.

 

 

        2021 Yaya Geçidi Cezası  Tutarı

 

 

                Ehliyete Ceza Puanı

 
   %25 Erken Ödeme İndirimi Sonrasında                                  Ödenecek Tutar

 

      652 TL

 

 

  20 Ceza Puanı

 

652*%25= 163 TL indirim

652-163= 489 TL ödenecek tutar

 

 

 
Sürücüler yol kenarında duran yayalara yol vermeli yaya geçidi olan bölgelere gelince yavaşlamalıdır. Yol kenarında trafik polisi yoksa bu ceza kesilmeyecek anlamına gelmez artık kontroller radarla yapılmaktadır. Yaya geçidinde yayaya yol vermediğiniz mobese kameralarına yansıması durumunda cezanız kesilecektir. Sürücülerin yayalar için uyması gereken kurallarını yukarıda belirttik gelelim yayaların trafikte uyması gereken kurallara;


Alakalı Konu: Plakadan trafik cezası sorgulama  için tıklayınız

Alakalı Konu: 2020 Trafik Cezaları ne Kadar?
 

Yayaların Uyması Gereken Kurallar

- Yayalar aşağıda durumlar haricinde taşıt yolu yanında veya yakınında yaya yolu, kaldırım varsa burada yürümek zorundadır. Yönetmelikte belirtilen tedbirler alınmak şartı ile diğer yayalar için ciddi rahatsızlık verecek boyutta eşyaları iten veya taşıyan kişiler ile, taşıt yolunun en sağ şeridinden fazla kısmını işgal etmemek, gece ve gündüz görüşün az olduğu hallerde de imkan oranında tek sıra halinde yürümek şartı ile bir yetkili veya görevli yönetiminde düzenli şekilde yürüyen yaya kafileleri taşıt yolu üzerinde yürüyebilir.

- Yayaların yürümesine ayrılmış kısımların kullanılmasının mümkün olmaması veya bulunmaması hallerinde yayalar, bisiklet trafiğine engel olmamak şartı ile bisiklet yolunda bisiklet yolu yoksa taşıt yolu üzerinde, imkan oranında taşıt yolu kenarına yakın olmak şartı ile yürüyebilirler.

Her iki tarafında, yaya yolu ve banket bulunmayan veya kullanılır durumda olmayan iki yönlü trafiğin kullanıldığı karayollarında yaya kafileleri dışındaki yayalar, taşıt yolunun sol kenarını izlemek zorundadır.


Yukarıda belirttiğimiz gibi uygulanan yaptırımlar vatandaşların can ve mal güvenliğini sağlamak amacıyla getirilmiş kurallardır. Daha önceki yıllarda aynı şekilde yaptırım uygulanan emniyet kemeri cezası son zamanlarda eskiye oranla takmayanlar daha azalmıştır. Emniyet kemeri takma zorunluluğu cezai yaptırımlarla sadece şehirler arası yolculukta değilde şehiriçi tarafiğinde de takılması zorunludur. Hem para cezası ödeyecek hemde ceza puanı yazılacak olan sürücüler emniyet kemeri takarak bir süreden sonra alışkanlık haline getirmişlerdir ve emniyet kemeri takma oranı ciddi oranlarda artış göstermiştir. Aynı yaptırımlar yaya geçici cezası ne kadar 2021 yılı içinde uygulanmaya başlayacaktır. Sizde ceza yemeden kurallara uymaya dikkat edin.