ATV Ehliyeti Hangi Sınıf 2019


ATV Ehliyeti Hangi Sınıf 2019

Arazi gezilerinde kullanılan araçlar arasında yer alan ATV motorlu taşıtlar sınıfında yer aldığından dolayı ehliye olması zorunlu tutulmuştur. Yapılan yeni değişiklikle ATV ehliyeti için motor ehliyeti olması yetersizdir. Haber detayımız da ATV ehliyeti hangi sınıf 2019 yılında güncel bilgilerle öğrenebilirsiniz.

ATV Ehliyeti Hangi Sınıf 2019
16 Eylül 2019 Pazartesi 15:13 tarihinde paylaşıldı.
Ülkemizde pek yaygın olmasa da gün geçtikçe yaygınlığını arttıran taşıtlar arasında yerini almaya başlayan ATV aracı motorlu taşıtlar arasında yerini almıştır. Motorlu taşıtlar eğitimsiz olarak kullanıldığı durumda hem sürücünün hemde çevrenin can ve mal güvenliğini ehlikeye atmakadır. Güvenliğin sağlanması amacıyla direksiyon ve yazılı eğitimler sonrasında sürücü belgesi adı altında belge verilmektedir. Bu belge sahibi gerekli eğitimleri görüp başarılı olduğunu kanıtlayan belge niteliğindedir. Sürücü belgesiz taşıt kullanan kişiler ehliyetsiz araç kullanma cezası alırlar. Ehliyeti olmayan sürücüye araç kullanan kişilere yazılan ceza oranında taşıtı kullandırana da aynı oranda ceza yazılmaktadır. Ehliyetiniz olsa dahi her ehliyetle bütün taşıtları kullanamamanız gerektiğini hatırlatmak gerekir Araba için motor için farklı ehliyet ATV ehliyeti hangi sınıf ehliyet diye merak etmektedirler. Kullandığınız araca uygun sınıfa sahip ehliyetini olması gerekmektedir. ATV gibi arada kalan taşıt için arama yapan okurlarımız ATV UTV gibi araçlar hangi ehliyetle kullanılır sorusuna yanıt aramaktadır. 

ATV Ehliyeti Hangi Sınıf 2019

ATV arazi aracı kullanmak isteyen sürücüler geçmiş yıllarda A2 sınıfı motor ehliyetine sahip oldukları takdirde kullanmaları mümkündü fakat günümüzde yapılan değişiklikler sonrasında ATV kullanmak isteyen sürücüler B sınıfı araba ehliyetine sahip olmaları gerekmektedir. B sınıfı ehliyete sahip olmak için 18 yaşından gün almanız gerekmektedir fakat B sınıfı ehliyette kendi arasında dallara ayrılmaktadır. B1 sınıfı ehliyetiniz olması durumunda ATV kullanmanız mümkündür. B1 sınıfı ehliyet almak için 16 yaşında olmanız gerekmektedir. Yaşınız 18 olduğu takdirde sadece direksiyon sınavına girerek otomobil ehliyeti alabilirsiniz. 

Yukarıda yer alan bilgilere göre ATV ehliyeti hangi sınıf 2019 yılında araştırma yapan vatandaşlar öncelikle bilmesi gereken daha öncesinde motor ehliyetiyle kullanılabilen ATV daha sonrasında B sınıfı ehliyete tabi tutulmuştur. A2 sınıfı ile ehliyet kullanan vatandaşlar yetersiz ehliyetle araç kullanma cezası alır.Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • E-mail:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Hakaret edici ve aşağılayıcı cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter dışında yazılan , spam yorumlar ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum yazanlar tarafından dava açılabilmektedir.
  
  
  Ehliyet Araba Ehliyet Araba
  2020 © Ehliyet Araba - Ehliyet Sınavı, Trafik Cezaları 2020