Ehliyet Almak İçin Kaç Yaşında Olmak Gerekir 2020


Ehliyet Almak İçin Kaç Yaşında Olmak Gerekir 2020

Ehliyet almak isteyen bir çok genç arkadaşımız, ehliyet almak için yaş sınırını merak ediyor. Peki 2020 yılında ehliyet almak için kaç yaşında olmak lazım? Ehliyet almak için yaş sınırı 18 midir?

Ehliyet Almak İçin Kaç Yaşında Olmak Gerekir 2020

Ehliyet almak isteyen kişilerin merak ettiği bir diğer konu da yaş sınırıdır.  Ehliyet almak için kaç yaşında olmak gerekir diye soranlar için bu sayfamızda tüm cevaplar yer almaktadır. Geçtiğimiz dönemlere göre  2020 yılında ehliyet alma yaş sınırı değişmiştir. Sizde bu sayfa üzerinden ehliyet almak için gerekli yaş sınırını öğrenebilirsiniz.

Ehliyet Almak İçin Kaç Yaşında Olmak Gerekir?

Öncelikle kaç yaşında olduğunuzu hesaplamanız ve ardından hangi sınıf ehliyeti almak istediğinize karar vermeniz gerekmektedir. Her araç için farklı ehliyet sınıfları vardır ve önemli olan sizin hangi sınıf aracı kullanacağınızdır. Örneğin motorsiklet kullanmak için A2 ehliyeti geçtiğimiz dönemlerde alarak motorsiklet kullanıyorduk ancak artık motorsikletlerin de sınırı var. Mesela 125 cc'ye kadar olan motorsikletlerde ehliyet alabilmeniz için ehliyet sınıfı M'dir ve yaş sınırı da 16 olarak belirlenmiştir. Yine 35 KW'ya kadar motorsiklet kullanmak isteyen kişilerin en az 18'i doldurması gerekmektedir. Yine Otomobil kullanmak isteyen kişilerin de 18 yaşına girmiş olması yeterli olmaktadır. Her sınıf için farklı yaş sınırlamaları ve bazı ehliyetlerde deneyim gibi şeyler de istenmektedir. Aşağıda yer alan tabloyu inceleyerek konuyu daha detaylı anlayabilirsiniz. Ehliyet sınavı Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılmaktadır ve yılın belirli dönemlerinde düzenlenir.
İlgili: Ehliyet Sınav Tarihleri 2020 
2020 Yılında Ehliyet Alma Yaş Sınırı Ayrıca Aşağıda Yazmaktadır

"M, BE, B, C1, C1E, F, G" sınıfı ehliyet alabilmek için 18 yaşını bitirmiş olmak.
"M, A1, B1" sınıfı ehliyet alabilmek için 16 yaşını bitirmiş olmak.
"A" sınıfı ehliyet alabilmek için 20 yaşını bitirmiş olmak.
"C, CE, D1, D1E" sınıfı ehliyetler alabilmek için 21 yaşını bitirmiş olmak.
"D ve DE" sıfını ehliyet alabilmek için de 24 yaşını bitirmiş olmak gerekmektedir.

M,A1,B1 EHLİYET SINIFI

Yaş sınırı 16

Motor ehliyetleri M, A1, A2 ve A'dır. 2020 yılında motor ehliyeti alabilmek için 2002 doğumlu olmak ve yaşını gün ay olarak doldurmak gerekmektedir. 

A2, B, BE, C1, C1E, F, G EHLİYET SINIFI
Yaş sınırı 18

2020 yılında yukarıda yer alan sınıflardan almak istiyorsanız en az 2000 doğumlu olmak ve yaşınızı gün/ay olarak tamamlamış olmanız gerekmektedir.

A EHLİYET SINIFI
Yaş sınırı 20

2020 yılında A sınıfı ehliyet almak isteyenler 1998 doğumlu olup, yaşını gün ve ay olarak doldurmuş olması gerekmektedir.

C, CE, D1, D1E EHLİYET SINIFI
Yaş sınırı 21

2020 yılında yukarıda yer alan ehliyeti almak isteyenler 1997 ve öncesinde doğumlu olması gerekmektedir. 21 yaşını doldurmuş, yaşınızı gün ve ay şeklinde tamamlamış olmalısınız.

D, DE EHLİYET SINIFLARI
Yaş sınırı 21

2020 yılında D, DE sınıfı ehliyet almak isteyen kişiler 1994 ve öncesi doğumlu olması gerekmektedir. Yaşını gün ve ay olarak tamamlamış olması gerekiyor.


Ehliyet Sınıfları ve Kullanılan Araçlar

 

 

 

 

 Ehliyet Sınıfı

 Kullanılan Araçlar

 M:

Motorlu bisiklet

 A1, A2 ve A sınıfı

Motorsiklet

 B1

Atv

 B

Otomobil ve kamyonet

 D1 

Minibüs

 C1, C

Kamyon

 D

Otobüs

 CE

Tır

 F

Trakför

 G

İş Makinaları

 

 


Bakınız: Ehliyet Nasıl Alınır 2020


Ehliyet Yaş Sınırı 2020

2020 yılında ehliyet sahibi olmak isteyen gençler ehliyet almak için kaç yaşında olmak gerekiyor diye merak etmektedir. Bizde ehliyet almak isteyen kişilerin meraklarını gidermek ve doğru bilgiyi sunmak amacıyla bu sayfayı hazırladık. Aklınıza takılan detaylar varsa aşağıda bulunan yorum bölümüne yazabilirsiniz. Ayrıca ehliyet sınavlarına hazırlanıyorsanız sitemiz üzerinden ehliyet sınav sorularını çözebilir ve ehliyet sınavında başarıyı yakalayabilirsiniz.
YORUM YAZ

 • Ad Soyad:

 • E-mail:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Hakaret edici ve aşağılayıcı cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter dışında yazılan , spam yorumlar ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum yazanlar tarafından dava açılabilmektedir.

   Yorumlar
   Toplam 4 yorum mevcut

  • Ferat gümüş 6 ay önce yorumlandı

   09/06/2003 ehliyet alabirmiyim b sınıfı

  • Furkan Dal 9 ay önce yorumlandı

   ben en ağır ehliyeti en fazla tır otobüs sürmek isterim

  • Furkan Dal 9 ay önce yorumlandı

   ben en ağır ehliyeti en fazla tır otobüs sürmek isterim

  • Furkan Dal 9 ay önce yorumlandı

   ben en ağır ehliyeti en fazla tır otobüs sürmek isterim

  
  
  Ehliyet Araba Ehliyet Araba
  2020 © Ehliyet Araba - Ehliyet Sınavı, Trafik Cezaları 2020